Klára Kocmanová

  • Piráti
  • Středočeský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,42. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.10.2024 12:12:00

Požárů v přírodě bude přibývat

Požárů v přírodě bude přibývat

V Poslanecké sněmovně proběhl odborný seminář k novele zákona o požární ochraně, která se týká protipožárních opatření v národních parcích.

 Kvůli požáru v Českém Švýcarsku v roce 2022 se toto téma, které je dlouhodobě předmětem vyjednávání mezi resorty ministerstva vnitra a životního prostředí, dostalo do středu pozornosti a v následujících měsících bude o novele klíčového zákona rozhodovat vláda a parlament. Seminář uspořádala pirátská poslankyně Klára Kocmanová a zúčastnili se ho zástupci akademické obce a dotčených organizací. Cílem bylo sdílet vědecké poznatky a praktické zkušenosti ohledně otázky, jaký význam či rizika a hrozby požáry v české přírodě přinášejí, a jak co nejvíce před požárem chránit lidské životy a majetek.

„Když jsem před dvěma lety viděla záběry z Českého Švýcarska, byla jsem dost v šoku. Bohužel, jedna z věcí, na které byla mezi rozmanitými hosty na semináři jasná shoda, bylo, že s postupující změnou klimatu musíme očekávat, že požáry budou čím dál častější a intenzivnější, a s tím se musíme vypořádat, připravit se a rizika nepodceňovat. Zároveň si ale musíme říct, že oheň je v přírodě běžně se vyskytující živel a musíme ho vnímat s vědomím, že není možné ho vymýtit úplně,“ řekla poslankyně Klára Kocmanová s tím, že samotné emoce jsou dobrým impulsem pro připravenost, ale nejsou dobrým rádcem při nastavování pravidel, jejichž zavedení nás čeká, a je nutné se rozhodovat na základě faktů.

„Ani velký požár neznamená, že bychom měli úplně rezignovat na vše ostatní kromě protipožární ochrany. Jak padlo na semináři, ochrana například Národního divadla před požárem je také důležitá, ale přesto bychom v něm nechtěli mít hasicí přístroje na každém metru. A podobně je to s národními parky, také je nemůžeme rozřezat protipožárními bariérami a cestami pro přístup hasičských vozidel, to by přestaly být národními parky,“ uvedla dále Kocmanová.

Novelu zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně připravilo Ministerstvo vnitra a byla k ní vznesena řada připomínek resortu životního prostředí. Nyní probíhá jejich vypořádávání, na semináři byla představena aktuální verze. Po dokončení jednání bude novela směřovat do vlády a poslanecké sněmovny.

„Ministerstvem vnitra připravená novela, která se zaměřuje především na chráněná území, by jistě znamenala zvýšení požární bezpečnosti, ale zároveň výrazné zásahy do přírody, kterou mají tato území chránit. Jsem proto moc ráda, že se původní návrh značně upravil v rámci konstruktivní diskuse mezi resorty, ke které jsme mohli naším seminářem přispět. Výslednou verzi novely budu opět konzultovat s odborníky a podle toho se k ní v poslanecké sněmovně postavíme,” doplnila postoj Pirátů Klára Kocmanová.

Na odborném semináři vystoupila celá řada hostů, náměstek generálního ředitele HZS ČR Petr Ošlejšek, vrchní ředitel sekce ochrany přírody a krajiny Michal Servus, Ondřej Sedláček z Přírodovědecké fakulty UK, Jana Beranová z Ústavu pro výzkum lesních ekosystémů, Přemysl Bobek z Botanického ústavu AV ČR, Lukáš Čížek z Biologického centra AV ČR, Miroslav Svoboda z České zemědělské univerzity, ředitel HZS Plzeňského kraje František Pavlas, ředitel HZS Ústeckého kraje Martin Laníček, ředitel NP České Švýcarsko Petr Kříž a vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody, LČR, s.p, Karel Švéda.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama