Obávám se, že se tak odpovědné orgány i politická reprezentace nechovají.
Rodí se precedent beztrestnosti? Každý opilý mladík, který si před hospodou zahajluje, je rázem podezřelý z neonacismu a rasismu. A pokud má k těmto excesům blíže, následuje i trestní odpovědnost. Naproti arabský muslim Muneeb Hassan Alrawi, předseda brněnské mešity a Ústředí muslimských obcí v ČR, je zřejmě pro policii i justici osobou nedotknutelnou.
Když připravil český výtah z kázání významného arabského duchovního, vyzval v mešitě přítomné muslimy, aby učili své děti nenávisti k nevíře v Alláha, bylo ticho po pěšině. Přesto, že Alrawi evidentně porušil české zákony, neboť vzývat k nenávisti proti komukoliv, nebo jakémukoliv přesvědčeni, je trestným činem dle trestního zákona § 198a Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.
Ptejme se tedy, zda orgány činné v trestním řízení zavírají oči nad excesy extrémních vykladačů islámu, zda jde o nepsaný pokyn „shora“, nebo zda i v represivních složkách státu panuje obava z „politicky nekorektního“ postihu těchto projevů multikulturalismu a náboženství, jehož zásady se zjevně neztotožňují s evropskou tradicí, natož s naším právním řádem?
Že by šlo o nedostatek času policistů a pracovníků ministerstva vnitra. Že by se raději zabývali intenzivně v posledních týdnech (ne-li letech) personálními čistkami a právě úspěšně završenou normalizací policejního sboru, a na řešení skutečných problému neměli čas?
„Muslimskou komunitu máme po bezpečnostní stránce zmapovanou velice dobře... Čili dnešní muslimská komunita v ČR nepředstavuje problém, ale obávám se, že to může výrazně změnit migrační vlna.“ uvedl ministr vnitra Chovanec v rozhovoru pro server novinky.cz. Jeho stanovisko, čtu-li jeho současné výroky, se příliš nemění.
Pokud v tradiční a mnohaleté muslimské komunitě scházející se v brněnské mešitě zní slova o výchově dětí k nenávisti k bezvěrcům, pak já to - na rozdíl od pana ministra - za problém považuji. Například Francie byla multikulturní a shovívavá ke všem náboženstvím včetně islámu i v době, kdy pan ministr Chovanec na politickou dráhu ještě zdaleka nepomýšlel. Dnes se přístup po posledních zkušenostech zásadně mění. Jak v těchto dnech reaguje na změnu situace jeho francouzský kolega ministr vnitra Bernard Cazeneuve?
Po schůzce s předsedou Rady pro islámské vyznání (CFCM) uvedl, že země bojuje proti islámskému radikalismu. V rámci těchto snah už podle něj úřady uzavřely asi dvacet mešit a modliteben. A toto skóre nemusí být konečné, další jsou zřejmě ve Francii na řadě.
Podobná radikální islamistická kázání v mešitách na území České republiky nejsou zřejmě podle ministra Chovance důvodem k obavám, stav je poklidný, nebojuje se. Ptejme se jak dlouho bude klid, pokud se nezasáhne podle našich zákonů a třeba i po příkladu Francie.
Ladislav Šedivý, zastupitel města Tábora a předseda OV KSČM