Tak už doprava vrátila 9 miliard v situaci, kdy nemáme peníze na dokončení dálniční sítě a menší silnice jsou často v katastrofálním stavu. Podobná situace je i na životním prostředí a školství.
Ničemné banality za miliardy
Vedle toho, že nejsme schopni peníze utratit, tak současně řadu z nich utrácíme za nepotřebné věci. Příkladem toho jsou tzv. měkké projekty, tedy různá nesmyslná školení s honosnými názvy, kde posluchači slyší ničemné banality za mnoho tisíc na hodinu. O těchto neužitečných, ba dokonce škodlivých programech se nemluví. Občas se jako nesmyslné projekty prezentuje třeba výstavba golfového hřiště, ale to je proti tomu trvalá hodnota, která má alespoň nějaký potenciál přitáhnout turisty a někoho zaměstnat. Utrácení času na nudných školeních nic přinést nemůže.
ROP Střední Čechy bezchybný
Asi si někdo řekne, že jsem drzý. Sedím v kriminále v souvislosti s dotacemi z EU a poučuji. ROP Střední Čechy, který jsem vedl, byl nedávno auditem, zadaným EU, vyhodnocen jako operační program s takřka nulovou chybovostí, byl tak nejlepší z celé republiky a nebude vracet ani korunu. To, že díky tomu sedím ve vězení, je výrazem jisté zvrhlosti, která u nás panuje. Toto nepíši, abych se hájil, ale abych se podělil o zkušenosti, jak jsme se snažili smysluplně využít peníze z EU.
Co potřebují lidé
Prvním naším krokem byla změna priorit. Snažili jsme si odpovědět na otázku, co potřebují obyvatelé kraje nejvíce. Zjistili jsme, že největší problém je nedostatek školek, mnoho škol ve špatném stavu, zanedbané nemocnice, silnice samé díry, zanedbaná centra měst a zchátralé památky, či zanedbaná území po ruské armádě. Přenastavení priorit se muselo projednat i v Bruselu. Zvlášť školky a nové domovy seniorů, komisařům připadaly zbytečné, ale na racionální argumenty nakonec kývli. Pak jsme si stanovili doplňkové priority, jako třeba cyklostezky a veřejná sportoviště.
Zmírnit megalomanii
Změnili jsme zásadně parametry dotací. Předně jsme na každou pořizovanou věc stanovili celkový finanční limit. Třeba na školku v obci do pěti tisíc obyvatel mohl žadatel dostat maximálně 7 milionů. U obce do deseti tisíc pak třeba 12 mil. Žadatel od začátku věděl, co si má nechat vyprojektovat. Naším cílem bylo nutit žadatele uvažovat racionálně a eliminovat megalomanské projekty. Tak se díky tomu dostane na mnohem více žadatelů.
Kontrola nákladů
Dále jsme začali posuzovat ekonomickou efektivitu vlastního projektu s tím, že větší šanci dostat dotaci měli žadatelé s hospodárněji nastavenou žádostí. Pak nastoupil proces kontroly projektu z pohledu obvyklosti cen. Prakticky na každém projektu jsme zjistili nadhodnocení od 3 – 10 %. Žadatel pak dostal dotaci jen do výše ceny obvyklé. Za tři roky dělal rozdíl ¾ miliardy, a tak tyto prostředky mohli dostat další zájemci.
Kontrola soutěží
Nakonec jsme ještě kontrolovali celý proces výběrových řízení, přičemž i zde se mnohdy podařilo vysoutěžit o něco nižší cenu. Dnes je díky krizi v této oblasti situace ještě pro investora příznivější.
Dotace jsou vidět
Výsledkem je dosud 140 nových či modernizovaných školek, asi 50 škol, zmodernizované krajské nemocnice, zrekonstruovaná jezuitská kolej v Kutné Hoře, desítky kilometrů cyklostezek a stovky kilometrů opravených silnic, ale také v republice unikátní in-line park v místech bývalého ruského vojenského prostoru v Bělé pod Bezdězem. Nyní stačí jen pokračovat v takto nastavené cestě.
Obnova center selhává
Ne vše se nám podařilo. Mne osobně třeba zklamal program obnovy center měst. Středočeská města mají velmi zanedbaná náměstí. Očekával jsem, jak zásadně prokouknou, a musím říci, že výsledek nepovažuji za dobrý. Projekty si nechala zpracovat sama města. Viděl jsem až výsledky, hotová náměstí. Přes značné náklady dojem nic moc. Málo zeleně, dokonce tam, kde měli nádherný park, vznikla dlážděná poušť s několika ubohými stromky. Prý to tak chtěli památkáři.
Mladá Boleslav se nepovedla
Osobně jako odstrašující příklad vidím Mladou Boleslav. Fontánky jsou pěkné, ale betonové korýtko se soškami socialistického realismu, doplněnými okolo rozházeným rezatým šrotem. Zprvu jsem myslel, že stavbaři nestihli odvézt armovací konstrukce, abych byl poučen, že nejde o šrot, ale o umělecké ztvárnění vrb. Skutečné živé stromy by byly lepší a neskonale levnější. Musím říci, že ani jedno z rekonstruovaných náměstí se mi ve středních Čechách nelíbilo.
Nechat rozhodnout lidi
Asi by stálo za to projekty rekonstrukcí veřejných prostor podrobit referendům, aby lidé sami vybrali návrh toho, jak má vypadat centrum města, kde žijí. Myslím si, že pak by železný šrot v centru Mladé Boleslavi nebyl. Projektanti by také měli víc cestovat, minimálně po evropských městech a získávat inspiraci.
Kutná Hora
Abych zkusil být objektivní, tak jedna rekonstrukce historického centra se mi líbí. Je to obnova vydláždění a osvětlení Kutné Hory. Tam je teď radost se procházet.
Zásadní úkol
Proč to vůbec píši? Protože zvlášť v současné krizi by měl být zásadní úkol pro novou vládu účelně vyčerpat všechny dotace z EU na projekty s co nejdelší trvalou hodnotou. Na věci, co budou lidem sloužit další desetiletí a dnes pomohou obnovit hospodářský růst a dají mnohým práci. Nečasova vláda to jako svoji prioritu zjevně neviděla. Ta šetřila tak, že peníze určené na silnice vracíme a masochisticky poskakujeme po děravých silnicích. Do Vídně, Salzburgu, Berlína, či Varů se ploužíme okreskami. Hlavně, že jsme ušetřili a za bezchybné čerpání dotací zavřeli toho protivného Ratha.