První den stranické konference AfD v Riese se konkrétně dva návrhy týkaly tématu „Rusko“. Skupina delegátů z Hesenska kolem poslance Spolkového sněmu Albrechta Glasera si stěžovala, že v 85stránkovém návrhu programu AfD pro volby do Bundestagu nebylo „ani slovo“ kritiky ohledně ruského postupu na Ukrajině.
Glaser chtěl odsouzení ruské války na Ukrajině, protože porušuje právo národů na sebeurčení a protože ruské válčení nerespektuje pravidla na ochranu civilního obyvatelstva. AfD by měla chování ruského prezidenta odsoudit a vyzvat obě strany k okamžitému příměří. Návrh neprošel. Spoková stranická komise navrhla „nezařazení“; To schválilo 69 procent. V důsledku toho neproběhla žádná diskuse.
V návrhu programu předloženého Spolkovým výkonným výborem, který měl být přijat na stranické konferenci v Riese, je válka na Ukrajině zmíněna pouze jednou a bez jakékoli kritiky Ruska: „Válka na Ukrajině narušila evropský mírový řád. Vidíme budoucnost Ukrajiny jako neutrálního státu mimo NATO a EU,“ píše se v něm.
Druhý návrh přišel od skupiny delegátů ze Severního Porýní-Vestfálska, Hamburku, Bavorska a Hesenska. Přednesl jej Pascal Pfannes z okresního sdružení Augsburg-Land. Část o žádoucím vztahu Německa k Rusku chtěli doplnit o odsouzení sovětských válečných zločinů a sovětského bezpráví na Němcích a údajných protiněmeckých historické narativů v dnešním Rusku.
I zde Spolková programová komise tvrdila, že by se tato otázka neměla řešit, protože historická témata nemají ve volebním programu místo. K tomu je příslušný stranický sjezd. Odpůrci také poukázali na to, že Američané se rovněž dopustili válečných zločinů na Němcích a že v tomto ohledu nebyl učiněn žádný odpovídající návrh.
Debaty v Riese byly všechny velmi krátké, protože na začátku stranické konference bylo rozhodnuto, že obecně by měl být pouze určitý počet žádostí o vystoupení (pokud hlasování nerozhodne jinak). Nešlo proto o žádné velké kontroverzní diskuse. Některé komentáře se týkaly lepšího zohlednění názorů běžných voličů AfD ve volebním programu. Delegátka z Hesenska například argumentovala tím, že v jejím okresním sdružení je mnoho základen Bundeswehru a že jako členka strany je často dotazována na postoj AfD v této věci.
Ve vztahu k Rusku a USA se voliči AfD spolu se sympatizanty Aliance Sahra Wagenknecht (BSW) výrazně liší od voličů jiných stran. Podle studie Körberovy nadace nepovažuje Rusko za hrozbu 43 procent voličů AfD a 42 procent voličů BSW. Pro SPD, CDU/CSU, Zelené a FDP jsou tato čísla 12, 8, 7 a 4 procenta. Naopak 41 procent voličů AfD a 49 procent voličů BSW považuje USA za „hlavní hrozbu“ pro německou ekonomiku. U SPD je to 12 procent au ostatních stran je to jednociferné číslo.