Trump oznámil převzetí pásma Gazy
Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci s izraelským premiérem Netanjahuem oznámil, že Spojené státy převezmou kontrolu nad Pásmem Gazy a označil oblast za „zbořeniště“, které je třeba sanovat. Plánuje „Riviéru Středního východu“.
Trump v úterý na společné tiskové konferenci s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Bílém domě nastínil plán USA na převzetí pásma Gazy. Americký prezident řekl, že chce, aby
Spojené státy kontrolovaly a obnovily válkou zničené pásmo Gazy poté, co budou Palestinci přesídleni do sousedních zemí. USA by byly také „odpovědné za odstranění všech nebezpečných nevybuchlých bomb a dalších zbraní v této oblasti“, řekl Trump novinářům. Oblast bude srovnána se zemí a v případě potřeby budou rozmístěny americké jednotky.
Pokud jde o rozmístění amerických jednotek v pásmu Gazy, Trump na tiskové konferenci uvedl:
"Pokud to bude nutné, uděláme to. Vidím dlouhodobou vlastnickou pozici a vidím, že to této části Blízkého východu přinese velkou stabilitu."
Výbušný aspekt návrhu zahájit přesídlení přibližně dvou milionů palestinských obyvatel pásma Gazy do sousedních zemí, jako je Egypt a Jordánsko, vyvolává odpor. Trump tvrdí, že lídři regionu jeho nápad podporují, ale neuvedl žádné podrobnosti o tom, jak bude přesídlení realizováno.
Izraelský premiér Netanjahu ocenil Trumpovy návrhy a označil je za „mimo krabici s novými nápady“ a pokračoval:
"Naším cílem je zajistit, aby Gaza už nikdy nemohla představovat hrozbu pro Izrael, a prezident Trump tento krok podniká."
Trump poté popsal svou vizi přeměny Gazy na „Riviéru Středního východu“. "Všichni, s nimiž jsem mluvil," řekl Trump, aniž by zmínil jména nebo osoby, "ten nápad milují." Vysvětlil:
"Vytvoříme tisíce a tisíce pracovních míst. Nechci si tady hrát na moudrého chlapa, ale mohla by se z toho stát Riviéra Středního východu."
Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil svou podporu kontroverznímu kroku z Washingtonu. Napsal tedy na X:
"Gaza musí být bez Hamasu. Jak dnes prezident oznámil, Spojené státy jsou připraveny převzít vedení a učinit Gazu opět krásnou. Naším cílem je trvalý mír v regionu pro všechny lidi."
Podle Al-Džazíry kritické hlasy z arabského světa hovořily o plánované „etnické čistce“ regionu Gazy. Egypt a Jordánsko návrh Washingtonu zatím jednoznačně odmítly, stejně jako Palestinci.
Představitel Hamásu označil návrh za „recept na vytvoření chaosu a napětí v regionu“ a uvedl, že obyvatelé Gazy „tyto plány nedovolí“.
Podle amerických médií Saúdská Arábie zopakovala svou "neochvějnou podporu" palestinskému státu. Bez takových záruk by se vztahy s Izraelem nenormalizovaly. Dva nejmenovaní arabští představitelé vyjádřili „překvapení a znepokojení“ a řekli americké televizi CNN, že to bylo „obtížné to pochopit a strávit“.
Oznámení vyvolalo širokou mezinárodní kritiku. Organizace pro lidská práva odsoudily návrh jako formu etnických čistek a zdůraznily, že nucené přemisťování porušuje mezinárodní právo. Paul O'Brien, šéf Amnesty International USA, poté, co byly plány USA známy:
"Odsun všech Palestinců z Gazy se rovná jejich zničení jako lidu. Gaza je jejich domovem. Smrt a ničení v Gaze je důsledkem toho, že izraelská vláda zabila tisíce civilistů, často americkými bombami."