Budapešť podpoří další omezení, pouze pokud Kyjev přehodnotí svůj přístup k tranzitu ruské energie, říká maďarský premiér.
Maďarsko tedy podpoří prodloužení sankcí EU proti Moskvě pouze v případě, že Brusel bude tlačit na Ukrajinu, aby obnovila tranzit plynu z Ruska do bloku, uvedl v pátek premiér Viktor Orbán.
Vyjádření maďarského premiéra přichází před hlasováním EU o tom, zda prodloužit sankce, které vyprší na konci ledna, několik týdnů poté, co Kyjev zablokoval tranzit ruského plynu do Maďarska přes svou plynovodní síť.
„Maďarsko přišlo kvůli sankcím o 19 miliard eur [20 miliard dolarů], zatáhl jsem ruční brzdu, požádal jsem evropské vůdce, aby pochopili, že to nemůže pokračovat,“ řekl Orbán v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth, když byl dotázán na postup v případě sankcí.
Vyzval Brusel, aby přesvědčil Kyjev, aby obnovil tranzit plynu z Ruska do EU přes ukrajinské území. Dodávky byly zastaveny od 1. ledna poté, co se Kyjev rozhodl neobnovit smlouvu s ruským Gazpromem.
"Ukrajinci si s námi chtějí zahrávat," řekl Orbán s odkazem na ukrajinské tranzitní poplatky a bariéry dodávek plynu, které podle maďarského vůdce významně přispěly ke zvýšení cen energií. "Toto je telefonát, milí ukrajinští soudruzi, otevřete kohoutky," dodal.
Orbán také požadoval, aby Kyjev zaručil bezpečnost TurkStreamu, hlavní zbývající alternativní trasy dodávek plynu do Maďarska. Počátkem tohoto měsíce na potrubí zaútočily ukrajinské drony zaměřené na kompresorovou stanici v Rusku.
Premiér zdůraznil, že před útoky tohoto druhu musí být chráněny i trasy pro dodávky ropy do Maďarska.
Po eskalaci ukrajinského konfliktu v roce 2022 a sabotáži ropovodů Nord Stream upřednostnila EU odstranění závislosti na ruských energetických zdrojích. Několik členů bloku dobrovolně zastavilo dovoz ruského plynu, zatímco jiní pokračovali v nákupu paliva. Některé země také spotřebovávají ruský zkapalněný zemní plyn (LNG), na který se sankce zaměřovaly jen částečně.