Sotva pár dní před začátkem nového roku odešel velký muž, který inspiroval miliony lidí u nás i po celém světě a jež se stal symbolem revoluce zemí východní Evropy. Možná jsme na něj během posledních let již většina lidí tak trošku pozapomněli a již nebylo třeba, pro jiné věci a starosti, si jeho myšlenky a především události roku 1989 připomínat. Díky jeho odchodu a díky jeho příběhu a vlastně díky příběhu nás všech, který začal před 23 lety, se řada lidí v roce 2012 rozpomene na to, o co nám během onoho cinkání klíči vlastně šlo. Nešlo jenom o to mít plné žaludky a žít si v klidu a míru a mít možnost si koupit cokoliv se nám zachce. Šlo o víc. A celá naše společnost a nebo její většina si to bude v roce 2012 více uvědomovat. Díky bohu za toto uvědomění.
Problémem naší země je paradoxně příliš velký úspěch a stabilita. Tedy alespoň ve světovém kontextu. Věci již ale dospěly příliš daleko a není možné nadále postupovat stejným způsobem. Problémem našeho státu nejsou příliš velké daně. Ani v nejmenším. Jádro problému je jinde. Jde o přerozdělování těchto na daních vybraných peněz. Čím více se jich přerozděluje, tím větší je to lákadlo. Problémem této země je to, že se zde nejméně třetina veřejných prostředků rozkrade a padne na korupci, případně nesmyslně utratí. To ale ohrožuje celý systém a to zejména psychologicky a morálně. Když totiž platíte jako občan či firma poctivě daně a následně vidíte, jak je skupiny elit rozkrádají a dokonce můžete říci konkrétní jména těchto zázračně zbohatnuvších lidí, ztrácíte víru ve spravedlnost a ve férovost této "hry". Tak se potom ale nedivme, že lidé a firmy čím dál více a častěji převádějí své peníze do zahraničí, že v ČR již firmy neplatí daně a raději zakládají svá sídla v k jejich penězům přívětivějších zemích. A ujišťuji vás, že v dnešním světě je tak snadné přesouvat kapitál či celé společnosti a to pozoruhodně rychle. Nemohu se také ubránit přesvědčení, že z rozkrádání veřejných prostředků se stal v této zemi samostatný obor. Ze všeho nejhorší je ovšem to, že lidé, díky takto "zažrané" korupci, přestávají věřit na úspěch či přestávají být motivováni k práci či podnikání. A toto je psychologicky ještě mnohem horší než fakt, že se třetina peněz rozkrade resp. zmizí u kmotrů, politiků, úředníků či pseudopodnikatelů. Toto všechno si budou lidé v roce 2012 ještě více uvědomovat a vznikne poměrně velký celospolečenský tlak na změnu tohoto již dále neudržitelného a nebezpečného trendu. A je to více než nutné. Odstraňte v naší zemi korupci a rázem máte z ČR evropského ekonomického tygra!
Lidé v této zemi na demokracii nadávají kudy chodí. Ve skutečnosti však většina z nás stále věří, že je to v tento okamžik a stále ten nejlepší společenský systém z možných a doposud známých. A tak na ní nepřestanou věřit a ještě dají demokracii šanci. A budou to zkoušet jak s novými politiky, tak i s novými stranami.
V naší zemi vznikne v roce 2012 nová silná politická strana. Ostatně výše uvedené body tomu jenom nahrávají. Již nyní na jejím vzniku pracuje jeden z nejznámějších a nejvlivnějších lidí v této zemi a již nyní má velkou podporu. Pokud tedy tento manažer a selfmademan nepodlehne pokušením, vyhne se nastraženým pastem, odolá pokusům zavedených struktur o zkompromitování jeho osoby a především bude se v roce 2012 i nadále řídit tím co veřejně hlásá, má nová strana velkou šanci na úspěch. Ani to všechno však nemusí stačit. Pokud chcete skutečně změnit poměry v této zemi k lepšímu, potřebujete vytvořit silnou stranu, která získá důvěru velké části národa a získá ve volbách 20-50% hlasů. Něco takového může iniciovat jeden člověk, ale sám to nemůže v žádném případě dokázat. Pokud se tedy v roce 2012 podaří založit tuto novou stranu, bude potřeba inspirovat a získat pro aktivní práci poměrně velký počet lidí. Hovořme o nejméně tisícovce lidí, kteří budou ochotni intenzivně pracovat pro dobro nás všech, kteří na sebe vezmou odpovědnost a především, musí to být co možná nejvíce čestní a schopní lidé. Vím jak moc je to těžké, ale ega musejí jít stranou. Musí to být z velké části lídři ze svých oborů, úspěšní lidé, kteří již v životě něco dokázali. Podaří se něco takového? Věřím, že ano. A již to začalo koncem roku 2011.
Společenské a ekonomické změny v naší zemí jsou, i díky posledním čtyřem nesnadným rokům, nevyhnutelné. Naštěstí si lidé v poslední době uvědomují, že mají velkou moc věci změnit. Proces emancipace naší společnosti bude pokračovat i v roce 2012. V demokracii to nejsou lidé, kteří by se měli bát vlády. To vláda by se měla bát lidí. A je to tak správně.
Na rozcestí stojí nakonec celá Evropa. Večírek skončil již v roce 2011 a v roce 2012 se situace ještě vyhrotí. Evropa usnula na vavřínech. Pokud se nepodaří pomyslná obroda, morální, společenská i ekonomická, v následujících letech a desetiletích bude Evropa, a to vám mohu zaručit, konkurencí ze západu a východu převálcována potupným způsobem. Morálně, ekonomicky i demograficky (počtem lidí). V roce 2012 bude třeba se vrátit ke kořenům a podívat se na to, jak celá Evropa, EU i jednotlivé země fungují. Není možné se dlouhodobě zadlužovat a myslet si, že nenastane čas splácení dluhů. Není možné očekávat či spoléhat na to, že to snad zaplatí naše děti za 20 či 30 let. Tedy pokud nechceme, aby nás naše děti jednou proklínaly. Problém Evropy se nakonec velmi podobá problému České republiky. Není možné se beztrestně notoricky zadlužovat. Není možné polovinu peněz rozkrást a "obětovat" korupci. Není možné, aby polovina lidí pracovala jako "přerozdělovači" veřejných prostředků a úředníci a byrokrati, které ve skutečnosti nikdo nepotřebuje a jenom vysávají celý systém a vytváří se tak uměle zaměstnanost. Vždyť základní organizační a ekonomická pravidla a principy fungují stejně v případě měst, krajů, zemí i celé EU. Podívejme se na to jak funguje rodina či dlouhodobě úspěšná firma. Princip je stejný a Evropa i jednotlivé země nejsou nic jiného, že pomyslná rodina či firma. Platí zde stejné zásady. Platí zde stejná ekonomická pravidla.
Když se v roce 2012 i v dalších letech podaří alespoň z větší části všechny tyto změny a zkoušky, nastane v naší zemi i v Evropě tak očekávaný blahobyt a prosperita a to s optimistickým výhledem ve střednědobém horizontu. Pokud ne, nastanou těžké časy. Zůstávám, přes to všechno, optimista. Bude ale třeba přiložit ruku k dílu a v tomto případě jsme všichni na stejné lodi. To mi věřte.
Jak vidíte rok 2012 vy? Souhlasíte s touto vizí či předpovědí? Vidíte věci jinak? Napište mi na email jhy(z)jhy.cz
MUDr.Jan Hýsek, Hradec Králové
Více zde: http://www.epolitics.cz/news/mala-vize-velkeho-roku-2012/