Nemluvím o zbrojním průmyslu, který měl a má v ČR dlouhou tradici, i když po roce 1990 jsme jej podstatně ke své škodě omezili. Počínání našich čelních představitelů u mě vzbuzuje obavy, že je zájem vlády a prezidenta na „vojenskopolitickém“ poli předstihnout ve svých aktivitách i daleko větší země, než jsme my.
Jak jinak si vysvětlit vládní iniciativu směřující k zabezpečení velkého množství munice pro ukrajinskou armádu? Místo toho, aby ČR vyvinula maximální snahu směřující k nastolení míru na Ukrajině, dochází k posílení válečného snažení Ukrajinců prostřednictvím dodávek zbraní a především munice ze třetích zemí. To bezpochyby konflikt na Ukrajině prodlužuje a vede k dalším tisícům mrtvých na obou stranách. Premiér Fiala je za to svými spojenci chválen po celém světě, ačkoliv zatím nelze nějakého posunu Ukrajinců směrem k dobytí obsazených území dohlédnout.
V minulých dnech se konala v Kramářově vile pracovní večeře s dalšími významnými představiteli této iniciativy, jako jsou nizozemský premiér Mark Rute, který se může stát příštím generálním tajemníkem NATO nebo polský prezident Duda a další. Na jednání byla výše zmíněná muniční iniciativa, vyzbrojení Ukrajiny protivzdušnou obranou či spolupráce v oblasti obranného průmyslu.
Prezident Petr Pavel propůjčil generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergerovi Řád T.G.Masaryka III. třídy. Pojďme se podívat, o co jde.
Řád Tomáše Garrigua Masaryka je vysokým státním vyznamenáním České republiky a bývalého Československa. Prezident republiky jej uděluje nebo propůjčuje osobám, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv. Nevím, zda-li jste také jako prezident Pavel přesvědčení, že pan Stoltenberg tato kritéria splňuje, ale dle mého názoru jde především o upevňování pozic našeho prezidenta a ČR v celoevropském kontextu vojenskopolitických sil.
Ve dnech 30. až 31. května proběhla v Praze „neformální“ schůzka ministrů zahraničí států NATO s cílem domluvit další strategii v podpoře Ukrajiny, mimo jiné k návrhu generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga ohledně umožnění ukrajinské armádě zasahovat dodanými zbraněmi cíle v týlu Ruska. Tuto změnu podporuje také francouzský prezident Emanuel Macron nebo český premiér Petr Fiala či polský prezident Duda.
Celé to na mě dělá dojem, že z Česka se stává vojenský jestřáb, minimálně evropského formátu. Patrně s cílem zmást nás tím, že naše vláda je dobrá a v zahraničí jsme vážení.
A reálné problémy Česka tím pádem vidět a řešit nemusíme.
MUDR. Marek Zeman, MBA
místopředseda strany PRO kandidát č.4 na kandidátce strany PRO Jindřicha Rajchla