18.05.2010 11:58:39
Opatření vlády k aktuálnímu stavu povodní
Řeč na 79. schůzi PSP ČR, 18. 5. 2010.
Vznikla nám krizová situace v důsledku vytrvalých srážek, které způsobily zvýšení hladiny řek a vodních toků a zaplavení některých měst a obcí především v moravských krajích, v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihomoravském a Zlínském. Hovoříme tedy o další vlně povodní, tentokrát způsobených trošku jiným fenoménem, než jak jsme byli zvyklí v minulosti.
Jak asi víte, vláda se včera mimořádně sešla, aby jednak přijala opatření a jednak vyslechla detailní informace o současném stavu a jeho další prognóze. Svým usnesením schválila návrh na řízení vlády o povolání vojáků Armády České republiky k záchranným pracím a k likvidaci následků pohromy při povodních, a to s platností na jeden měsíc do 17. června v počtu 800. Moravskoslezský kraj již požádal o 500 vojáků, to číslo jsme kdykoli schopni navýšit svým dalším usnesením. Mimoto samozřejmě armáda zasahuje v rámci integrovaného záchranného systému, 400 vojáků bylo v pohotovosti, zasahovaly naše vrtulníky, naše záchranné roty.
Dále vláda vyslechla situační zprávy jednotlivých resortů, především Ministerstva dopravy a Ministerstva průmyslu a obchodu, kde ta situace je zásadní z hlediska dodávek energií, elektrického proudu. Část zařízení, především transformátory, byla na Severní Moravě hlavně v oblasti Bruntálska poničená hlavně vichřicí, takže tam je kombinace jednak silného větru a jednak vzestupu hladin řek.
Slyšeli jsme prognózu především hydrometeorologickou, která není úplně příznivá, srážky mají trvat minimálně do středy s různou intenzitou, další vývoj se poté uvidí.
Včera jsme také navštívili některé dotčené oblasti v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji, viděli jsme situaci v obcích Lipník nad Bečvou, Hranice na Moravě, Valašské Meziříčí, Zubří, Vsetín a na Ostravsku Karvinou, Bohumín, hovořili jsme i s hejtmany Zlínského a Moravskoslezského kraje, takže situace je řekl bych velmi dobře zvládána v rámci integrovaného záchranného systému, armáda je připravená a probíhá neustálá komunikace.
Za zmínku stojí, že včera byly telefonické konzultace a rozhovory s premiéry Polské republiky panem Donaldem Tuskem a slovenským premiérem Ficem. Situace na Slovensku snad není až tak závažná, nicméně v Polsku se očekává výrazný nárůst a výrazné problémy právě na dolních tocích řek, které jdou od nás, tzn. i pan premiér Tusk nás požádal o koordinaci. Já jsem ve spojení s panem ministrem Millerem, který je za polskou vládu určený jakožto zodpovědná osoba a dnes by mělo dojít k nějaké další koordinaci. Očekáváme teď dopoledne telefonáty. Ráno proběhla videokonference na hejtmanstvích mezi krizovými štáby a hejtmany, takže předpokládáme, že výstup z toho bude v dohledné době.
Na základě vzniklé situace bych vás chtěl informovat, že předsedkyně Ústřední protipovodňové komise paní ministryně Víšková rozhodla o svolání Ústřední protipovodňové komise na dnes na 13 hodin na Úřadu vlády.
A co ještě možná vás bude zajímat, je aktuální informace z Ministerstva životního prostředí o hydrometeorologické a meteorologické situaci. V průběhu noci i aktuálně nadále v Moravskoslezském kraji pokračuje srážková činnost, intenzita zesílila po půlnoci a přesahovala až 5 mm za hodinu. Aktuální výskyty stupňů povodňové aktivity v jednotlivých úsecích jsou následující: na povodí Odry je 3. stupeň na Odře v oblasti Bohumína, Svinova a na Olši v oblasti Věřňovic a Českého Těšína a na povodí Moravy jsou třetí stupně na řece Bečva v oblasti Teplice nad Bečvou, Dluhonice a na řece Morava v oblasti Kroměříž, Spytihněv, Strážnice a Lanžhot.
Vzhledem k tomu, že srážky dále pokračují, bude samozřejmě záležet na míře intenzity a absorbční schopnosti půdy, jak se situace bude dále vyvíjet. Ta největší rizika jsou na dolních tocích, tak jak vyplynulo z těch míst, která jsem zmiňoval.
A na závěr aktuální informace. V Moravskoslezském kraji stále trvá stav ohrožení pro celé území kraje ve smyslu vodního zákona. Povodňová komise Zlínského kraje vyhlásila 17. 5. ve 23.50, tedy včera těsně před půlnocí, stav ohrožení pro úsek toku Moravy na území Zlínského kraje. Hejtman Olomouckého kraje vyhlásil stav nebezpečí ve smyslu zákona o krizovém řízení pro část území vymezeného katastrálním územím obcí s rozšířenou působností Hranice a Přerov do 21. května.
Takže to je asi v kostce vše. Možná zajímavost - probíhá tady cvičení Flying Rhino se spojenci a britská armáda nám nabídla na pomoc své vrtulníkové letectvo, které má stejně tak jako naše unikátní možnosti nočního létání, takže jsme je zatím samozřejmě nevyužili, ale nezříkáme se žádné pomoci. Vláda deklaruje svoji naprostou připravenost, schopnost okamžitě reagovat. Pružně jsme schopni navýšit kdykoli pomoc, která bude od armády potřeba až do výše v současnosti pěti až osmi tisíc příslušníků ozbrojených sil. O dalším vývoji vás budeme průběžně informovat. Já vám pro tuto chvíli děkuji za pozornost.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout