KACPU bylo v Jihočeském kraji zřízeno 2. března 2022 v době nouzového stavu vyhlášeného Vládou České republiky pro rychlé a efektivní zvládání uprchlické vlny vyvolané invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Od zahájení provozu KACPU Jihočeského kraje udělili jeho pracovníci téměř 19 000 víz strpění nebo dočasné ochrany a provedli více než 12 000 dalších úkonů, které souvisely s administrací.
„My jsme to centrum vlastně na letišti zřídili, protože to bylo ideální prostor, kde mohli lidé i přespat. Zřizovali jsme ho tam v momentě, kdy uprchlická vlna začínala, kdy ten příchod byl velký a jsem rád, že jsme to tak udělali, protože naše jihočeské centrum bylo prezentováno i v Bruselu jako příklad toho, jak to má vypadat, že tam ti lidé mohou setrvat přespat a má to velkou kapacitu. V téhle chvíli už je počet lidí, kteří přicházejí, samozřejmě mnohem menší,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.
Hlavním úkolem KACPU bylo přijetí uprchlíků z Ukrajiny, zajištění udělení dočasné ochrany, zprostředkování nouzového ubytování nebo zajištění dočasného nouzového přístřeší. Uprchlíkům bylo nutné také vyřídit zdravotní pojištění, poskytnout psychosociální pomoc a zajistit další nezbytné služby, jako například tlumočení. Největší nápor zažilo krajské KACPU hned v úvodu vojenské invaze na Ukrajině. Od začátku března až do konce dubna loňského roku tudy denně procházelo 500-700 lidí, kteří ze svých domovů prchali před válkou. Dnes se počty nově příchozích uprchlíků žádajících o dočasnou ochranu počítají už jen v desítkách. Nejčastějším úkonem jsou změny místa pobytu těch, kteří v ČR již delší dobu pobývají.
Velké prostory už tedy postrádají smysl, a tak se KACPU stěhuje do budovy Odboru azylové a migrační politiky na Pražské třídě 1257/23 v Českých Budějovicích. Svůj provoz tam zahájí v pondělí 16. ledna. Na místě bude vyřizována administrativa, kterou uprchlíci potřebují: Registrace k pobytu, speciální víza pro uprchlíky a pokud nemají sami zajištěno, tak i ubytování. Veškeré informace najdete na webových stránkách KACPU ZDE.
Velké poděkování a obdiv patří obsluze asistenčního centra. Tu tvořili, a stále tvoří, zástupci Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, Krajského úřadu Jihočeského kraje, Všeobecné zdravotní pojišťovny, neziskových organizací, ale také mnoho dobrovolníků z řad ukrajinských občanů v roli překladatelů. Počty pracovníků se tak v počátcích činnosti pohybovaly kolem 50-60 osob. V současnosti je to 22 osob.