lázeňství
Jak dlouho bude podle vás trvat, než se české lázeňství dostane zase na dřívější úroveň? Ještě loni to vypadalo na úplný kolaps
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Ústavní soud v Brně návrhu senátorek a senátorů dne 2.4.2014 plně vyhověl a výše uvedenou vyhlášku k 31.12.2014 zrušil. Tím vznikl časový prostor pro zařazení indikačního seznamu do zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Politická situace v ČR se v mezidobí od 23.8.2013 výrazně změnila, proběhly volby do Poslanecké sněmovny P ČR, vznikla nová koaliční vláda a ministrem zdravotnictví se stal MUDr. Svatopluk Němeček, MBA, který se hned od počátku vyjadřoval o nutnosti prodloužení základní doby pobytu v lázních zpět na 28 dnů. Ihned po nástupu do funkce, za vydatné spolupráce kromě jiných i se senátorkami a senátory, začaly intenzivní práce na vydání nové vyhlášky s indikačním seznamem, která by reflektovala požadavky senátorek a senátorů a která měla být vydána k 1.5.2014. Avšak rozhodnutí ústavního soudu ze dne 2.4.2014, který vyjádřil požadavek, aby indikační seznam byl součástí zákona, vydání této vyhlášky znemožnil.
Tím paradoxně byla znemožněna i potřebná náprava poměrně kritické situace v lázních, neboť práce na návrhu změny zákona o veřejném zdravotním pojištění v intencích rozhodnutí ústavního soudu, i když se na změně začalo ihned intenzivně pracovat, si vyžádují právě potřebnou dobu tři čtvrtě roku, nicméně v současné době je již tato novela zákona předána do legislativního procesu.
Přesto se našla cesta, jak kritickou situaci v lázních řešit, a to cestou zástupců státu ve správních radách všech zdravotních pojišťoven výzvou ředitelům těchto pojišťoven, resp. jejich revizním lékařům, kteří mají v kompetenci již i za těchto podmínek prodloužit – v intencích rozhodnutí ústavního soudu - základní dobu pobytu v lázních na 28 dnů, a to do doby vydání novely zákona o zdravotním pojištění, což se také v těchto zdravotních pojišťovnách stalo praxí. Dle mých informací největší zdravotní pojišťovna, tj. VZP ČR, takto postupuje.
Vzhledem k tomuto kroku, i textu návrhu změny zákona o veřejném zdravotním pojištění, který obsahuje všechny potřebné, výše uvedené změny, je dnes situace v lázních zcela diametrálně odlišná s jednoznačnými pozitivními změnami, především co se týká počtu pacientů – pojištěnců zdravotních pojišťoven, a při předpokladu přijetí novely zákona by tato situace měla setrvat i v dalších obdobích, čímž by lázně měly nepříjemnou situaci zvládnout.