V návaznosti na schůzku europoslankyně oficiálně požádala premiéra o spolupráci při přenesení tématu na půdu evropských institucí.
Výzkum 24 párů potravin, které se prodávají pod stejnou obchodní značkou, grafickým provedením obalu i marketingem ukázal, že u více než třetiny testovaných výrobků z maloobchodní sítě v České republice a Spolkové republice Německo je jejich složení jednoznačně odlišné z pohledu receptury, použité základní suroviny či jejího podílu ve výrobku.
Europoslankyně je přesvědčena, že pouze seriózní, respektovaná a nezávislá analýza ze strany Evropské komise může odpovědět na otázku, zda nedochází k porušování platné unijní legislativy. Komisi již v roce 2013 prostřednictvím usnesení Evropského parlamentu vyzvala, aby provedla důkladné prošetření této problematiky, které by umožnilo zhodnotit, zda je zapotřebí upravit stávající právní předpisy Unie. Komise však na dosavadní výzvy europoslanců nereagovala.
„Pana premiéra jsem požádala o součinnost ve věci prošetření možné deformace vnitřního trhu EU a diskriminace evropských spotřebitelů s ohledem na rozdílnou kvalitu produktů uváděných na trh v různých členských zemích. Věřím, že společným úsilím a tlakem ze strany členských států i Evropského parlamentu může být zahájena skutečně seriózní debata na úrovni všech evropských institucí o reálné situaci na vnitřním trhu,“ doplnila Olga Sehnalová.