MUDr. Olga Sehnalová, MBA

  • Kroměříž
  • zastupitelka města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,07. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.04.2015 20:29:00

K řešení problému uprchlíků přispěje i trestání pašeráků lidí

K řešení problému uprchlíků přispěje i trestání pašeráků lidí

Vyjádření k tomu, která z 10 "opatření Evropské komise na řešení imigrace ve Středomoří" jsou klíčová:

Z dlouhodobého hlediska je nezbytné pracovat na stabilizaci regionů, odkud uprchlíci přicházejí. Nicméně humanitární krize, které jsme svědky, při níž umírají stovky lidí během své snahy dostat se po moři do Evropy, vyžaduje okamžitá opatření.

Příčinou nárůstu množství obětí je mimo jiné ukončení italské záchranné operace Mare nostrum. Omezená operace Triton nemá na zvládnutí rostoucího počtu uprchlíků dostatečné kapacity. Posílení společných operací Triton a Poseidon ve Středozemním moři a znásobení prostředků umožňujících vyhledávací a záchranné operace by umožnilo snížit počet obětí.

Nutné jsou i systematické kroky k trestání sítí pašeráků a obchodníků s lidmi. K částečnému zlepšení, nikoliv vyřešení situace by mohla přispět kombinace všech deseti zmíněných bodů. Žádný z nich nepovažuji za více či méně důležitý.

10 opatření Evropské komise na řešení imigrace ve Středomoří:

1. Posílení společných operací ve Středozemním moři, konkrétně operací Triton a Poseidon, zdvojnásobením finančních zdrojů i počtu prostředků umožňujících vyhledávací a záchranné operace.

2. Systematická snaha dopadat a ničit plavidla užívaná pašeráky. Pozitivní výsledky operace Atalanta (kolem Somálska) by měly inspirovat k podobným krokům proti pašerákům ve Středozemním moři.

3. Agentury Europol, Frontex, EASO (Evropský podpůrný azylový úřad) a Eurojust se budou pravidelně setkávat a spolupracovat na sdílení informací o způsobech práce pašeráků, na jejich trestání a na sledování jejich finančních zdrojů.

4. EASO vyšle týmy do Itálie a Řecka ke společnému vyřizování žádostí o azyl.

5. Členské země zajistí, že všem migrantům budou odebírány otisky prstů.

6. Zvážení možnosti mechanismu nouzového přemísťování.

7. Celoevropský dobrovolný pilotní projekt přesídlování s 5000 místy pro osoby, které potřebují ochranu.

8. Zřízení nového programu návratu nelegálních migrantů z členských zemí na hranicích EU, který bude koordinovat agentura Frontex.

9. Větší angažmá v zemích sousedících s Libyí prostřednictvím společné snahy Evropské komise a Evropské diplomatické služby, posílení iniciativ v Nigeru.

10. Rozmístění styčných úředníků pro migraci v klíčových třetích zemích tak, aby mohli sbírat informace o migračních tocích a posílit roli zastoupení EU.

Zdroj: Evropská komise 
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama