Zástupci zodpovědných ministerstev čtyř zúčastněných států nejprve zhodnotili pokrok při zavádění infrastruktury, která je nezbytná pro příjem tísňového volání z automobilů. O náročnosti jejího vybudování svědčí fakt, že v každé zemi je do implementace systému zapojeno hned několik ministerstev a odborných úřadů. Členské státy mají dle požadavků evropské legislativy vybudovat infrastrukturu k 1. říjnu 2017.
Druhá část konference byla věnována prezentacím výrobců automobilů a mobilních operátorů, kteří jsou rovněž nedílnou součástí zavádění eCallu. Rakouský automotoklub přítomným dále vysvětlil očekávané přínosy inteligentních dopravních systémů pro řidiče, zástupce českého BESIPu představil, jak systém, jeho fungování a výhody více přiblížit občanům. Se systémem eCall se u veřejnosti pojí hodně mýtů, zejména s ohledem na ochranu osobních údajů.
Olga Sehnalová uvítala zorganizování kulatého stolu pro výměnu informací a zdůraznila důležitost vzájemné spolupráce, protože systém eCall bude fungovat přeshraničně v rámci celé EU. Poslankyně dále vyzvala zúčastněné k aktivnějšímu zvyšování informovanosti o eCallu.
Konferenci pořádala Informační kancelář Evropského parlamentu v ČR. V rámci doprovodného programu si zájemci mohli u OC Vaňkovka vyzkoušet prostřednictvím simulátoru, jak vypadá náraz automobilu o síle 30 km/hod.
Chcete se o zavedení palubního systému eCall dozvědět více? Přečtěte si naše otázky a odpovědi:http://www.sehnalova.cz/clanek/zavedeni-palubniho-systemu-ecall-2015-4-23.html