Ze strany zaměstnavatelských sdružení se opakovaně objevují názory, že právo na stávku není zakotveno v mezinárodních dokumentech a záleží tedy pouze na legislativě jednotlivých států, jak toto právo upraví. V současné době zaměstnavatelé dokonce blokují vyjednávání se zaměstnanci a národními vládami v Mezinárodní organizaci práce, která právo na stávku zaručuje ve své Úmluvě, a snaží se toto právo omezit.
Mezinárodní odborová konfederace proto vyhlásila na 18. únor 2015 celosvětový akční den pod heslem „Neberte nám právo na stávku!“. Svůz závazek bránit toto základní právo pracujících zopakovali na svém plenárním zasedání i poslanci Evropského parlamentu
„Právo na stávku je základním sociálním právem. I v Evropské unii ale stále existují země, kde jsou stávkující vystaveni postihům ze strany zaměstnavatele. Například ve Španělsku se kvůli účasti na stávkách nedávno ocitlo před soudem téměř tři sta dělníků. Právo na stávku nesmí být pod různými záminkami zpochybňováno. Jeho obrana je pro české i evropské sociální demokraty zásadní prioritou,“ vyjádřila dnešnímu akčnímu dni svou podporu i europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D).
Problematiku práva na stávku europoslankyně prodiskutovala i s vedením Českomoravské konfederace odborových svazů - v Praze se sešla s předsedou ČMKOS Josefem Středulou i s oběma místopředsedy konfederace, Vítem Samkem a Radkou Sokolovou.