MUDr. Olga Sehnalová, MBA

  • Kroměříž
  • zastupitelka města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,07. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12.12.2013 14:59:35

Založit si bankovní účet v Unii už nebude problém

Založit si bankovní účet v Unii už nebude problém

Přístup k základnímu platebnímu účtu by měl být jednodušší.

Europoslanci dnes na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku odhlasovali návrh nové legislativy, která umožní všem lidem s legálním pobytem v Evropské unii otevřít si základní platební účet bez ohledu na místo pobytu, finanční situaci či úvěrovou historii. Lidé budou moci také snadněji porovnávat související poplatky a jednodušeji změnit poskytovatele bankovních služeb.

„Přístup k základnímu platebnímu účtu je dnes již téměř nezbytností běžného života. Bez účtu je mnoho zásadních každodenních transakcí, jako jsou příjem platu, placení nájmu nebo nejrůznějších vyúčtování, pro spotřebitele obtížnějších nebo nákladnějších. Chceme-li v Evropě podporovat mobilitu a sociální začlenění, přístup k základnímu platebnímu účtu má být zajištěn pro všechny, kteří o něj mají zájem. Tento návrh je proto krokem správným směrem,“ uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Podle aktuálních studií nemá platební účet asi 58 milionů evropských spotřebitelů starších 15 let.

„Nikdo však nebude nutit například seniory, kteří jsou velmi často zvyklí používat pouze hotovost, otevírat si účet v bance. Jedná se o právo, nikoli povinnost,“ dodává poslankyně Sehnalová.

„Návrh uvítají zejména studenti, ale i lidé stěhující se za prací zahraničí, kteří se dosud potýkali s problémy při otevření bankovního účtu ve své nové hostitelské zemi. Banky po nich totiž často vyžadovaly potvrzení o trvalém pobytu a zaměstnanecký poměr v daném státě,“ vysvětluje europoslankyně. Podle návrhu si evropští spotřebitelé budou moci zřídit účet v zemi, ve které sídlí poskytovatel platebních služeb, aniž by zde měli trvalý pobyt.

Europoslankyně Sehnalová vítá i opatření, která mají zajistit lepší srozumitelnost a porovnatelnost bankovních poplatků. „V České republice se otázce (ne)přehlednosti bankovních poplatků věnuje značná pozornost. Věřím proto, že se i u nás díky této směrnici dočkáme zlepšení situace,“ uvedla poslankyně.

Návrh rovněž zavádí jednodušší a rychlejší postup pro spotřebitele, kteří chtějí změnit poskytovatele bankovních služeb, a to bez jakýchkoli poplatků.

Směrnice nyní poputuje na jednání Rady. Jakmile ji schválí i členské státy, měla by začít platit do dvou let.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama