V úterý 11. listopadu se v Senátu uskutečnilo veřejné slyšení, při kterém zástupci Senátu, ale i ministerstva financí, Evropského parlamentu a dalších institucí diskutovali o aspektech případného přijetí eura a jeho možných rizicích.
Předseda petičního výboru Senátu Jaromír Jermář navrhuje, aby petici nejprve projednal hospodářský výbor Senátu, poté by se jí měli zabývat senátoři na plénu a přijmout konkrétní stanovisko: „Jde o odbornou záležitost, které tady v Senátu chceme věnovat maximální míru pozornosti. Už jen proto, že petice je důvodná, podepsalo ji více než 40 tisíc petentů a na plénum Senátu tedy podle jednacího řádu patří. Během veřejného slyšení jsme slyšeli velké množství argumentů, vedle těch varujících před riziky vyplývajícími z přijetí eura také silné protiargumenty,“ uvedl Jaromír Jermář po skončení jednání.
O slovenskou zkušenost s přijetím eura se s účastníky podělil slovenský europoslanec Richard Sulík, který s odstupem času považuje vstup Slovenska do eurozóny za politickou chybu srovnatelnou s vlastizradou. Svůj názor připojil také Přemysl Sobotka, místopředseda Senátu: „Rád jsem tuto petici v Senátu převzal. Je důležitá, protože přijetí eura je při tak změněných podmínkách nutné velmi pečlivě vyhodnotit, abychom zabránili poškození našich zájmů.“
Zástupci petentů vyzývají Vládu ČR, aby vyjednala trvalou výjimku z přístupové smlouvy, která by umožnila, aby se Česká republika nemusela vzdát koruny jako národní měny a nemusela ji nahradit eurem. Tato výjimka by umožnila, aby Česká republika nemusela povinně přistoupit k jednotné měně euro, pokud s tím nevysloví občané ČR souhlas v referendu.