Na kůrovcovou kalamitu, její příčiny i rozsah postižení parku upozorňují také u vchodu do parku informační tabule. Během víkendu se kácelo ve větším množství také v jehličnatém háji mezi dětským hřištěm a lanovým centrem, které patří k nejvíce postiženým lokalitám v parku. Návštěvníci parku by proto měli dbát přiměřené opatrnosti a nepohybovat se v místech, kde bude probíhat těžba.
Odborníci se shodli na tom, že jedinou cestou, jak se kůrovce zbavit, je napadené stromy co nejdříve vykácet a zlikvidovat. Na Štěpánce je vydáno povolení pro pokácení 429 stromů, odstraní se i dalších zhruba pět desítek menších napadených stromů, k jejichž vykácení není nutné. Stromy je nutné vykácet do konce března. V případě lesoparku Štěpánka se jedná převážně o smrky, které jsou k napadení kůrovcem nejnáchylnější.
Náhradní výsadba začne v dubnu a potrvá do konce května, další etapa bude následovat od poloviny října až do mrazů. Napadené smrky budou v převážně většině nahrazeny listnatými stromy (duby, buky a lípy), v menší míře odolnější formy jehličnanů. S tím, že je nutné opravdu stromy pokácet, souhlasila i komise pro životní prostředí. Povolení pro kácení vydal odbor životního prostředí, který nařídil výsadbu 150 nových stromů. "My jich ovšem vysadíme daleko více, samozřejmě při zachování optimální hustoty porostu," dodal Raduan Nwelati.
Kácení bohužel krátkodobě omezí i přístup do některých částí Štěpánky, kde se bude pohybovat technika, a to především z důvodu bezpečnosti návštěvníků. Je nutné, aby lidé zbytečně neriskovali a dávali při vstupu do parku dobrý pozor.