"Vždy jsem bojovala za radikálnější boj proti padělkům, jelikož jejich vzrůstající výskyt považuji za rakovinu globálního trhu. Avšak ACTA potřebný lék nenabízí, jednak nezavazuje státy k odpovídajícímu navýšení kapacit celních dozorových orgánů, neobsahuje ochranu značení země původu a především nebyla vyjednávána se zeměmi, které jsou zdrojem většiny padělků (Čína, Indie, Brazílie, Rusko) a to jí činí neefektivní. Naopak se spolu s odbornou veřejností obávám, že ACTA by vedla k neproporčním trestněprávním postihům a sankcím internetových uživatelů v Evropě " říká česká europoslankyně.
"V únoru roku 2010 jsem spolu s několika kolegy varovala před utajenými jednáními o návrhu této dohody - snažení nás "4 ACTA-mušketýrů" podpořilo 377 poslanců v prohlášení 12/2010. Požadovali jsme za Evropský parlament, nakonec úspěšně, její odtajnění kvůli včasné řádné debatě o jejím obsahu. Upozorňovala jsem Radu a Komisi, i že místo zaměření se na velké komerční padělatele, zejména z Asie, mohou sankce dopadnout na evropské podnikatele v IT sektoru, který v případě ČR tvoří většinou drobní živnostníci," připomněla poslankyně Roithová.
O půl roku později se na postoji vyjednavačů téměř nic nezměnilo. Nebrali vážně varování Evropského parlamentu, který po přijetí Lisabonské smlouvy má povinnost vyjadřovat.se závazně k ratifikaci takových smluv jako je ACTA. Celý rok 2011 vyjednavači nereagovali ani na upozornění odborné veřejnosti a vyčkávali - aby byla v lednu letošního roku ACTA náhle a poloutajeně v Tokiu signována. Výhrady Zuzany Roithové byly shrnuty zde.
"Nepřekvapila mě následující bouřlivá reakce uživatelů internetu z České republiky, Evropy a vlastně celého světa. Nejen záplava e-mailů a novinářských dotazů a rozhovorů, a rozsáhlé demonstrace (a bohužel i nepodložené nenávistné útoky a kriminální aktivity na internetu) daly zapravdu mému varování z předchozích let. Kdyby byly Komise a národní vlády vyslechly varování poslanců Evropského parlamentu, mohly si potíže během ratifikace ušetřit."
Zuzana Roithová se stala zpravodajkou klubu Evropské lidové strany ve výboru pro práva a svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) ve věci kompatibility ACTA s Listinou základních práv EU, což bylo historicky první takové stanovisko k mezinárodní smlouvě od poskytnutí této pravomoci EP Lisabonskou smlouvou. Ve čtyřech výborech, které ACTA projednávaly, měli dva čeští poslanci úlohu zpravodajů či stínových zpravodajů. Je s podivem, že ve výboru pro rozvojovou politiku byl zpravodajem Jan Zahradil (ODS), který dohodu doporučil ke schválení, ovšem hlasování o své zprávě se ani nezúčastnil. Připomíná to postoj "chytré horákyně" který k dohodě ACTA zaujala česká vláda.
Zuzana Roithová naopak v LIBE 4. června dosáhla návrhu na zamítnutí ACTA kvůli nedostatečným zárukám základních lidských práv a svobod, ochrany osobních údajů a spravedlivého procesu.
"V tomto roce se již chyby ve vyjednaném textu dohody ACTA projevily, a ve snaze umýt si ruce Evropská komise dala dohodu k přezkoumání některých vybraných problémů Evropskému soudnímu dvoru . "Komise tak chtěla předejít hrozícímu zamítnutí ratifikace v EP. Ta to taktika Komise je nepřijatelná," kritizuje Roithová, podle které Komise měla zkoumat soulad s evropským právem a to v celém rozsahu dříve, než ACTA předala k ratifikaci do EP. "Parlament však o ní bude hlasovat zítra. Jedná se o důležité rozhodnutí, ale neméně důležitým je to, co bude následovat poté. Na základě mého návrhu bude muset Evropská komise připravit v tomto roce Kodex online práv EU, který zajistí respekt k právům uživatelů internetu, aby se do budoucna již neopakovala podobná flagrantní ohrožení jejich svobod," dodává Zuzana Roithová.