„Sběr elektroodpadu je v kraji úspěšný i díky podpoře společnosti ELEKTROWIN, která na zdokonalování zpětného odběru elektroodpadu přispívá každoročně více než třemi miliony korun. Spolupráce s ní přináší nejen zvýšení povědomí o recyklaci jako takové, ale hlavně vytváří podmínky k rozvoji sběru elektrozařízení a podporuje aktivní účast obyvatel v třídění odpadů,“ hodnotí spolupráci s ELEKTROWINem hejtman Josef Řihák.
Díky této spolupráci obce Středočeského kraje ušetřily v roce 2012 přes 22,5 mil. korun a v roce letošním zatím téměř 20 milionů. „Jsou to peníze, které by bylo nutné vynaložit na sběr a recyklaci elektrozařízení, kdyby neexistoval jejich systém zpětného odběru. Města a obce by tyto náklady musely hradit ze svých rozpočtů,“ říká Táňa Pokorná, ředitelka zákaznického oddělení ELEKTROWINu.
Městům a obcím v roce 2012 navíc ELEKTROWIN vyplatil ze svého Motivačního programu na základě množství vysbíraných spotřebičů celkem 451 200 Kč, o které se podělilo 17 žadatelů. Nejvíc prostředků za šest let fungování Motivačního programu dokázala získat obec Dolany, a to 259 323 Kč. Tuto částku Dolanští použili na nákup a instalaci kamerového systému na sběrný dvůr, oplocení sběrného dvora, zpevnění manipulační plochy. V letošním roce zatím v rámci Motivačního programu vede obec Dublovice, která čerpala finanční prostředky na nákup mechanického zabezpečení sběrného dvora.
„K významným partnerům při sběru vysloužilých elektrozařízení rozhodně patří i dobrovolní hasiči. Jsou zapojeni do projektu „Recyklujte s hasiči“ a pomáhají s organizováním svozů elektroodpadu i obyčejnou chlapskou silou tam, kde není sběrný dvůr bezprostředně po ruce,“ závěrem připomněl hejtman J. Řihák. Nejvíce elektroodpadu odevzdal sbor dobrovolných hasičů z Kostelce nad Černými Lesy, který nasbíral téměř 14 tun za jeden rok. Za prvních deset měsíců letošního roku již hasiči nasbírali úctyhodných 207 tun elektra.
Do projektu sběru elektroodpadu je zapojeno v kraji i 400 škol. Z nich zatím největší množství elektrozařízení zatím odevzdala Základní škola T. G. Masaryka z Milovic.
Odměnu v podobě nákupní tašky z recyklovaného materiálu za velký odevzdaný spotřebič získali občané 10 měst v regionu.
Důkazem
fungující spolupráce kolektivního systému a kraje je „polepený“ autobus
nabádající ke správnému zacházení s vysloužilými elektrospotřebiči.