MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • KDU-ČSL
  • Královéhradecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,07. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.07.2015 14:07:00

Digitální Česko 2.0 je překonané, musíme mířit výš

Digitální Česko 2.0 je překonané, musíme mířit výš

Konkurenceschopnost a hospodářský růst země budou v následujících letech výrazně záviset na úrovni digitální ekonomiky.

 Česká republika coby nejprůmyslovější země EU (podíl průmyslu na HDP 32 %, zdroj: ČSÚ za rok 2012) se proto této oblasti musí intenzivně věnovat napříč rezorty.

Vize rozvoje digitální ekonomiky představil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek po druhém zasedání Rady vlády pro konkurenceschopnost a hospodářský růst, které předsedá.

„V posledním roce jsem intenzivně jednal s téměř 100 předními firmami a 20 významnými asociacemi napříč průmyslovými sektory. Digitální technologie zažívají ohromný rozvoj a mají enormní vliv jak na tradiční průmysl, tak na nově vznikající odvětví. Čelíme čtvrté průmyslové revoluci a musíme se na ni připravit jak po stránce infrastruktury a legislativy, tak i vytvořením podmínek pro firmy, výzkumníky a školy,“ upozornil vicepremiér Bělobrádek. Cíle Digitální agendy EU do roku 2020 v oblasti připojení k internetu jsou nejméně 30 Mbit/sec pro 100% domácností. Německo má už nyní cíl nejméně 50 Mbit/s., což může být inspirací pro ČR. "S ohledem na rychlý rozvoj technologií bychom měli být ambiciózní a z veřejných prostředků podporovat připojení umožňující přenosovou rychlost alespoň 100 MBit/s", dodává vicepremiér.

Proto úřad vicepremiéra Bělobrádka spolu s MPO prosadil podporu podnikání v oblasti digitálních technologií do operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Dotace např. z výzev "Aplikace", "Inovace", "ICT a sdílené služby" nebo "Infrastruktury" budou moci čerpat všechny nově vznikající průmysly z oblasti digitálního a kreativního světa, ale i takzvané kreativní inkubátory, které jsou v plánu v Plzni, Brně, Zlíně a Liberci.

Rozpočet na vědu byl pro příští rok navýšen o 2,1 miliardy korun

„Stát musí nabídnout dobré výzkumné a inovační zázemí pro digitální firmy a výzkumné instituce, které vyvíjejí nová řešení mj. v oblasti digitálních řešení a služeb, práce s daty, internetu věcí, bezpečností internetu, 3D vizualizací a v dalších oblastech,“ dodal Bělobrádek. Rozpočet na vědu byl pro příští rok navýšen o 2,1 miliardy korun, přičemž většina těchto peněz je určena právě na podporu aplikovaného výzkumu v rozvoji výzkumných organizací. Aplikovaný výzkum podpoří také program ministerstva průmyslu a obchodu "TRIO" a nové výzvy z operačních programů Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a Výzkum, vývoj a vzdělávání. Mnohem aktivnější musí být ČR také při prosazování zájmů českých digitálních firem při tvorbě legislativy EU.

V operačních programech Výzkum, vývoj, vzdělávání a Zaměstnanost jsou dále připraveny výzvy na podporu technického vzdělávání a digitálních kompetencí. „Poptávka po programátorech a IT specialistech bude narůstat a pokročilé IT dovednosti jsou už nyní zaměstnavateli vyžadovány u řady ryze technických profesí,“ zdůraznil vicepremiér. Používat digitální technologie bude ale nutnost pro všechny občany, této oblasti se věnuje vládou schválená strategie digitální gramotnosti.


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama