Projev vicepremiéra
Dámy a pánové,
dovolte mi na úvod poděkovat za pozvání a za příležitost k vám krátce promluvit.
Svět, do kterého se zrodila sociologie, byl ve svých důsledcích přelomový. Snaha porozumět událostem a novým výzvám, které se vynořily, se staly hlavním impulsem jejího vzniku. Tato základní role pro sociologii, tedy porozumět společenským událostem, přetrvává. A na obzoru se nerýsují žádné známky toho, že by tomu mělo být v budoucnu jinak. Uspokojivě se nedaří řešit řadu tradičních společenských problémů a navíc se stále znovu a znovu objevují nové výzvy.
Po globální ekonomické krizi, kdy se zdálo, že je to další bod zlomu (kolikátý vlastně už?), jsme se ocitli tváří v tvář novým a pro mnohé nečekaným problémům. Evropa čelí další zkoušce solidarity. Po důsledcích finanční krize přicházejí dezintegrační pokusy nejrůznějšího typu. V důsledku válek a krizí v blízkém evropském i vzdálenějším okolí čelíme uprchlické krizi. V sousední Ukrajině, v zemi, se kterou Evropa podepsala asociační dohodu, probíhá válečný konflikt. Vztahy s Ruskem jsou napjaté. Je zjevné, že nikoliv nevýznamná část společnosti dává tyto události do souvislosti se svými životy způsobem, který je destruktivní, a to nejen pro ně osobně, ale i celospolečensky. Taková vlna antisolidárních sentimentů, která se nyní rozlévá Evropou, tu již dlouho nebyla.
Je tedy zjevné, že jsme si náš svět vybudovali jako permanentní problém. Dámy a pánové, mám pro Vás tedy dobrou zprávu: potřebujeme sociologii a tato potřeba nevymizí. Potřebujeme společenské vědy, abychom lépe porozuměli světu, v kterém žijeme, a mohli ho lépe ovlivňovat. Vaše role pomáhat dnešním lidem porozumět sami sobě skrze vztah ke světu, ve kterém žijí, je nezastupitelná. V názvu konference máte toto jedinečné poslání vtěleno v konceptu sociologické imaginace. Chtěl bych vás podpořit v tom, abyste na toto poslání nezapomínali a abyste se k této roli hrdě hlásili - i veřejně.