Viceprezident Národní laboratoře aplikovaného výzkumu Tzi-Dar Chiueh a generální ředitel Centra pro znalostní ekonomiku a konkurenceschopnost při Výzkumném ústavu průmyslových technologií Tze-Chen Tu dnes s vicepremiérem Bělobrádkem jednali o tom, jak nastartovat aplikovaný výzkum. V následujících dvou dnech má tchajwanská delegace na programu prohlídku vědeckovýzkumných center a workshop s českými akademiky a podnikateli.
„Tchaj-wan je technologická velmoc, a to zejména díky efektivnímu systému veřejné podpory na vědu a výzkum. Chceme se tchajwanským systémem inspirovat při přípravě nového zákona o vědě a při nastavování podpory pro aplikovaný výzkum,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.
Tchajwanský úspěch je založen na podpoře perspektivních odvětví, konkrétně IT, nanotechnologií, biotechnologií, energetiky či farmakologie. Úřad vicepremiéra Bělobrádka kromě Tchaj-wanu úzce spolupracuje také s Izraelem, USA a Bavorskem.
V úterý 8. prosince pojede tchajwanská delegace na prohlídku vědeckovýzkumných center v Praze a okolí, kde budou s vědci diskutovat o nastavení spolupráce s firmami a transferu znalostí do praxe. Ve středu 9. prosince pořádá Sekce pro vědu, výzkum a inovace pracovní seminář o podpoře aplikovaného výzkumu, kde se budou projednávat konkrétní opatření, například nastavení národních programů podpory, motivace podniků k investování do vývoje nebo vytyčení priorit aplikovaného výzkumu.