Většina připomínek se týká hodnocení výzkumných organizací a také kompetencí plánovaného ministerstva pro výzkum a vývoj. Pod tento nový úřad by měly spadat například Technologická a Grantová agentura České republiky.
„Legislativu podpory výzkumu, vývoje a inovací intenzívně připravujeme ve spolupráci s akademickými institucemi a dotčenými ministerstvy. Jakmile vypořádáme připomínky, chci vládě předložit ke schválení věcný záměr zákona a pak také jeho paragrafované znění. Samotný zákon by měl být účinný od roku 2017,“ uvedl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a předseda RVVI Pavel Bělobrádek.
Nový zákon tedy počítá se vznikem Ministerstva pro výzkum, vývoj a inovace (MVVI), které by se stalo ústředním správním orgánem pro řízení systému VVI. To ostatně doporučuje i mezinárodní audit české vědy, který stávající systém charakterizuje jako roztříštěný. Mezi hlavní úkoly nového ministerstva by patřila příprava rozpočtu a legislativy výzkumu, vývoje a inovací a zajišťování mezinárodní spolupráce ve vědě. Pod MVVI by byly zařazeny také GA ČR a TA ČR, ovšem pouze ve věcech rozpočtu, nikoliv ve věcech rozhodování o poskytování podpory. Další výrazná změna by se týkala financování, kdy návrh výdajů státního rozpočtu by obsahoval i dlouhodobý výhled na 7 let, aby bylo možno v této oblasti lépe plánovat. Výzkumné organizace pak budou získávat podporu na 5 let na základě smluv (tzv. kontraktové financování).
RVVI také na dnešním zasedání projednala vznik své zahraniční sekce a výběr zahraničních expertů, kteří by mohli doplnit tento poradní orgán vlády.