finance, dluhy
Předsedo, můžeš se nějak starat, ze své funkce ve vládě o rozpočet našeho státu, o výhled nejen na příští rok, ale na desítiletí, např. do roku 2025???Anebo po nás / tedy po tobě a této vládě / může nastat tzv.další potopa?
Náš rozpočet na r.2015 je opět deficitní. Jakou finanční částku činí tzv.obsluha dluhu státu ? My si vlastně na ni pořád půjčujeme, ano - ne?
Existuje pojem - model dluhové demokracie - ten je přijat mnoha státy. Zdá se, že nemá řešení a že vůbec nemyslí na budoucnost, na další generace. / i Tvých dětí/
Myslíš si, z pozice člena vlády, že tento model selhává a nebo jeho vývoj získá / pokud ano, tak kdy / pozitivní vývoj?
Fungují dluhy, přináší prosperitu a budou zlepšovat v dlouhodobém horizontu úroveň života lidí?
Díky za odpovědi.
Václav Žáček, člen KDU-ČSL
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
01.01.2015 23:02:21 - MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA
Ahoj člene, to opravdu nemohu. U nás se, bohužel, nedodržují ani kratší výhledy, navíc je zde mnoho proměnných. Žádbý stát nedělá rozpočet na deset let dopředu. Ano je deficitní. Přesnou částku obsluhy dluhu neznám, to ti řeknou na MF. Půjčuje si skoro každý stát. Jsem rád, že absolutní míru zvyšování deficitu snižujeme. Nejsem příznivcvcem dluhů. nikdy jsem si nepůjčil a myslím, e smysl má vždy investiční půjčka, ne spotřební.