Zastánci zavedení školného prezentují názor, že si studenti mohou na školné vydělat prostřednictvím brigády. Už se ale nezaobírají otázkou, kdy si studenti během shánění práce či brigády a vydělávání peněz najdou čas na přípravu. Zavedení školného na vysokých školách podle pravicové vlády zvýší kvalitu vzdělání. Pokud ale studentka čtyři dny v týdnu stráví ve fast-foodu obracením hamburgerů, těžko se její studium zkvalitní.
Kromě toho je v době vysoké nezaměstnanosti docela těžké najít si slušně placenou brigádu. Jednorázové brigády za několik stovek stačí studentovi sotva na částečné pokrytí životních nákladů. Jenom průměrné náklady na studenta veřejné vysoké školy za jeden měsíc jsou dnes zhruba na osmi tisících. Pro rodinu s průměrným příjmem je to už i tak značná zátěž.
Bláhová je také představa, že vysoké školy budou mít díky školnému více finančních prostředků. Už nyní hledá MŠMT způsoby, jak stát na vysokých školách ušetří. Co se tedy bude dít po zavedení školného? Náměstek ministryně školství Vlastimil Růžička totiž tento týden informoval o tom, že se sníží dotace vysokým školám...