Blíží se podzim a s nimi komunální volby. Vedení Středočeského kraje už nyní přešlo na ostrou předvolební rétoriku. Hejtman David Rath i jeho náměstek Marcel Chládek nenechávají nikoho na pochybách, že i tentokrát bude zdravotnictví hlavním volebním tématem.
Třiaosmdesátiletý muž z Lužné u Rakovníka dostal vloni infarkt. Nemocnice v Rakovníku ho nepřijala, prý právě malovala interiér a neměla tedy žádné volné lůžko.
Ani žádná jiná středočeská nemocnice ho nepřijala, takže ho hospitalizovali až v nemocnici v Sokolově, kde naneštěstí zemřel.
Pozůstalí pak prý museli zaplatit 4 500 korun za převoz mrtvého těla.
Tak tohle je jeden z řady podnětů, které dostává od středočeských obyvatel náměstek hejtmana a pacientský ombudsman Marcel Chládek (ČSSD). A on ho s oblibou vypráví dál.
Mimo jiné i proto, že rakovnická nemocnice patří mezi deset středočeských nemocnic, které byly v roce 2007 za éry hejtmana Petra Bendla (ODS) zprivatizovány. Podle současného vedení kraje pod cenou a netransparentně.
„Já to považuju za svinstvo,“ říká o privatizaci středočeských nemocnic David Rath (ČSSD). A dodává, že tím utrpí kvalita a dostupnost zdravotní péče v kraji.
Příklad druhý: miliony za úklid
„Středočeský kraj musí už zase řešit chyby bývalého hejtmana Petra Bendla,“ řekl tento týden novinářům na tiskové konferenci David Rath.
Dokládá to na příkladu kladenské nemocnice, která nyní musí zaplatit dluhy po berounské nemocnici, dalšího z deseti zdravotnických zařízení, jež byly v éře Bendla zprivatizovány. Jde o úroky z prodlení ve výši 1,6milionu za nezaplacené více než čtyři miliony korun, které vymáhá soukromá firma za úklid v berounské nemocnici.
„Petr Bendl poté, co byly nemocnice zprivatizovány, tvrdil, že nemocnice noví soukromí majitelé převzali i s dluhy. Jak se ukazuje, toto tvrzení je nepravdivé,“ prohlásil David Rath.
Příklad třetí: brandýská nemocnice
Přesně před rokem, o loňských prázdninách, uspořádal David Rath kontrolu v nemocnici v Brandýse nad Labem, další z oněch deseti zprivatizovaných nemocnic. Po prohlídce prohlásil, že se s tak špatnou nemocnicí ještě nesetkal. Brandýská nemocnice měla prázdninový provoz a některá oddělení byla od 15 hodin zavřená.
Jenže rok 2010 přinesl velké překvapení: první miminko ve středních Čechách byl tmavovlasý chlapeček Chasan a narodil se právě v té kritizované brandýské nemocnici.
„Rath to nemohl přenést přes srdce, a tak nakonec na setkání s maminkou, které kraj darem poskytl 10 tisíc korun, poslal místo sebe svého náměstka Chládka,“ dodal Tomáš Cikrt, mluvčí nemocnice a bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví v Julínkově éře.
Těchto několik příkladů dokládá, že téma zdravotnictví je v kraji, jemuž vládne bývalý ministr tohoto resortu, výbušným tématem.
To přiznává i Marcel Chládek: „Mezi námi a ODS na toto téma panuje věčná diskuse. Privatizace nemocnic vede k omezení zdravotní péče, problémy jsou například v říčanské nebo brandýské nemocnici. A obáváme se, že až uplyne pětiletá lhůta, po kterou noví majitelé musí provoz nemocnic zachovat, tak tyto nemocnice zaniknou,“ dodal Chládek.
Mluvčí Cikrt to označil za nesmysl. „My žádné stížnosti na kvalitu péče nemáme, to jsou jen politické plky. Sociální demokraté jen hledají, jak zdůvodnit jejich základní tezi, že zprivatizované zdravotnictví je špatné,“ prohlásil Cikrt.
Institut pacientského ombudsmana označil za habaďúru na občany, volí ho totiž Svaz pacientů, jehož vedení sympatizuje s levicí.