Záhy poté, co ministr školství oznámil po jednání vlády, že státní maturity příští rok odstartují, začali se na Facebooku sdružovat maturanti. Založili skupinu, která vyzývá k bojkotu říjnové maturitní generálky. Čtvrťáci si na podzim vyzkoušejí státní maturity nanečisto, naostro je pak čekají na jaře.
Skupina s názvem "NE státním maturitám, budeme sabotovat generálku" má v popisu: "V září bude probíhat generálka. Nedělejme politikům pokusný králíky a sabotujme zkoušky špatnými výsledky!"
Vznikla ve středu odpoledne a za čtyřiadvacet hodin se do ní přihlásilo téměř 700 lidí. Maturanti tím reagují na včerejší rozhodnutí vlády, která se shodla na tom, že státní maturita má začít příští rok ( viz Žádný další odklad, státní maturity odstartují příští rok, rozhodla vláda ).
Nápad na bojkot generálky ale maturantům trochu kazí slova ministra školství Josefa Dobeše, která pronesl na středeční tiskové konferenci: "Generální zkouška má ověřit logistiku a organizační připravenost státních maturit, až tak nejsou důležité výsledky studentů," uvedl.
Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (Cermat), které státní maturity připravuje, si totiž obtížnost maturitních písemek otestovalo už v loňském školním roce. "Ministerstvo školství má k dispozici tzv. pretesty, kdy náhodně vybraní studenti absolvovali zkoušky. My nyní víme, jak je nastavena jejich náročnost," dodal na tiskovce Dobeš.
Maturita nanečisto má spíše posloužit ředitelům škol, zadavatelům maturitních testů a učitelům. Prověřit se má i zabezpečení.
"Výroba, distribuce a rozvoz testů bude kopírovat přesně to, co se bude dít na jaře," potvrdil iDNES.cz mluvčí Cermatu Petr Habáň.
Na maturitní generálku se školy hlásily dobrovolně v loňském školním roce. Ministr Dobeš ale nyní umožnil 113 školám, které se odmítly generálky zúčastnit, přihlásit se dodatečně.
Studenti si zároveň museli vybrat, z čeho chtějí nanečisto maturovat a jestli v lehčí, či těžší variantě. Výsledky testů se dozvědí ještě předtím, než se budou přihlašovat k maturitě naostro. Výsledky generálky jim tedy mají napovědět, jak jsou na tom se znalostmi z daných předmětů a jakou obtížnost si mají spíše zvolit.
V Senátu se bude řešit odklad maturit
Státní maturity mají dlouhodobě mnoho odpůrců. Proti jejich spuštění už několikrát demonstrovali studenti. Pod petici proti maturitám se podepsali kantoři ze 180 středních škol.
Senátor za ČSSD Marcel Chládek navrhl novelu, kterou chce zavedení státních maturit odložit o tři roky. Podle předsedy senátorů ODS Tomáše Julínka ale návrh možná ani neopustí Senát, který o něm má jednat příští středu.
"Návrh jde do prvního čtení. Mám ale obavu, že senátoři za ODS udělají tu samou strategii jako na vládě ( všichni ministři za ODS se při rozhodování o tom, zda mají maturity příští rok odstartovat, hlasování zdrželi, pozn. red. ) a my nebudeme mít dostatek hlasů k tomu, aby návrh prošel do druhého čtení," posteskl si Chládek. Pokud by návrh Senátem nakonec prošel, putoval by do Sněmovny.
Chládek požaduje především finanční audit. Je totiž přesvědčen, že příprava státních maturit je předražená. Kvůli tendru za téměř 300 milionů na zajištění digitalizace a logistiky státních maturit dokonce podával stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten ale stížnost zamítl jako neodůvodněnou.
Ministr školství včera oznámil, že formou dodatků ke smlouvám s firmami, které mají maturity zajistit, usmlouval na příští rok slevu 62 milionů. Náklady na přípravu maturit se už vyšplhaly na více než půl miliardy.