Projekt státní maturita je zmatek, v němž se žádný úředník nevyzná. Nikdo z odpovědných lidí není schopen přesně říci, kolik peněz a v jakém roce stál. MF DNES se dopočítala k téměř 600 milionům korun plus čtvrt miliardy za každý rok po spuštění centrální zkoušky dospělosti. K němuž pravděpodobně nikdy nedojde.
Uvedená čísla vycházejí z údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání a z výročních zpráv Centra pro přípravu státních maturit, které se podařilo MF DNES získat.
Dostat od ministerstva školství, které je nadřízeným orgánem Centra pro přípravu maturit (Cermat), podrobnější přehled výdajů za jednotlivé roky s vyčíslením největších zakázek je nemožné.
"Jde o součet osobních nákladů a ostatních běžných výdajů za dané období v poměru zhruba jedna ku jedné," odpověděla například mluvčí úřadu na opakovanou prosbu o vyčíslení, na co přesně peníze v jednotlivých letech šly.
Jen loni se výdaje za maturitu pohybovaly kolem sta milionů korun, zatímco ministerstvo je vyčíslilo na 112 milionů. Cermat je podle mluvčího Petra Habáně odhaduje na 96 milionů korun s tím, že údaj je neoficiální.
"Bojím se, že spousta výdajů za minulé roky ani není dohledatelná," tvrdí senátor za ČSSD Marcel Chládek, který se stal jedním z největších bojovníků proti státní maturitě a stěžoval si na financování projektu u antimonopolního úřadu.
Paroubek odkladu litoval, teď ČSSD projekt odsuzuje
Byla to však právě ČSSD, kdo projekt prosadil a v minulých letech nejvíce hájil. "Ale před 14 lety byly ve školství úplně jiné podmínky, dneska jsou nůžky mezi školami mnohem více rozevřené a není možné dělat jednu standardizovanou zkoušku v jednom termínu," míní Chládek.
Vše nasvědčuje tomu, že ambiciózní projekt nepřežije volby, protože po nich ho čeká v lepším případě odklad, stále pravděpodobnější je však úplné zrušení.
K více než půlmiliardovému účtu se však nikdo z politiků nehlásí. Šéf ČSSD Jiří Paroubek nedávno v televizní debatě prohlásil, že jeho strana dává přednost jinému řešení. Ještě v roce 2007 byl zklamaný, když poslanci maturity odložili.
"Model státních maturit není schůdný ani morálně, ani technicky a stal se směšným," uvedl v pondělí. Podle něj má ČSSD už dva roky připraven jiný model standardizovaných zkoušek. "Odpovědnost za nedokončení projektu nese vláda ODS, která zde tři roky vládla," dodal Paroubek.
Lídr ODS Petr Nečas mu to vzápětí vrátil: "Jiří Paroubek si nevidí do úst. Vláda měla už v roce 2006 v programovém prohlášení odklad maturit. Ale ČSSD je ještě nedávno hájila, ačkoli ODS upozorňovala, že jsou špatně připravené."
Vybírá se propagátor českého maturitního snu
Centrum pro přípravu státních maturit zveřejnilo výroční zprávy až koncem minulého týdne po urgenci MF DNES. Na webu má také přehled zhruba tří desítek souvisejících menších výběrových řízení za poslední rok.
Momentálně běží například výběrové řízení na firmu, která za 1,5 milionu korun dodá propagační materiály. V dalším, za více než tři miliony korun, se rozhodne o tom, kdo vyrobí a bude dodávat informační materiály.
Minulý týden Cermat sám zrušil už vypsanou téměř čtyřmilionovou zakázku na školení vlastních pracovníků.
Sporné je i částečné financování projektu z evropských fondů. Peníze se totiž nesmějí používat na výdaje, které jsou dané zákonem. Což je právě případ státních maturit.
"Prostředky nejsou ani v nejmenším použity na zákonem stanovené povinnosti státu, ale na přípravu systémové změny," nesouhlasí mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.
Úřad z nich chce platit zejména generálku maturit, která má vypuknout letos na podzim. Jde celkem o 414 milionů korun, u kterých hrozí, že pokud by nebyly využity včas, musel by je stát Evropské unii vrátit.