Bohatý a pestrý program pro všechny generace, včetně rodin s dětmi, nabídne letošní Den Zlínského kraje. Jeho již devátý ročník uspořádá Zlínský kraj v sobotu 22. září ve Zlíně. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na hudební a taneční vystoupení, ochutnávky regionálních produktů, soutěže, výstavy, ukázky lidových řemesel, prezentace středních škol a mnoho dalšího. Pro letošní ročník kraj připravil i několik novinek, jako jsou fotokoutek nebo soutěže ve šlapání hroznů a zelí či stloukání másla.
„Touto akcí chceme ukázat Zlínský kraj v celé jeho rozmanitosti, představit zdejší tradice i šikovnost místních lidí, stejně jako bohatou činnost spolků a škol, které zde působí,“ uvedla radní Zlínského kraje Margita Balaštíková.
V Budově 21 – Baťově mrakodrapu se bude možno v pravidelných intervalech projet legendární pojízdnou Baťovou pracovnou a prohlédnout si výstavy věnované soutěžím Vesnice roku Zlínského kraje a Stavba roku Zlínského kraje. Proběhne zde také autorské čtení Michaely Veteškové z její knihy reportážních pohádek „Jak maminka vyprávěla o 20. století“. Na terase budovy bude probíhat pozorování Slunce speciálními dalekohledy.
Ve 14I15 BAŤOVĚ INSTITUTU si budou moci návštěvníci za snížené vstupné 20 korun prohlédnout výstavy v Krajské galerii výtvarného umění a v Muzeu jihovýchodní Moravy. K vidění zde budou také prezentace tradičních rukodělných výrobců a řemeslníků, oceněných Zlínským krajem a Ministerstvem kultury ČR.
Na pódiu mezi budovami 14 a 15, kde bude program Dne Zlínského kraje slavnostně zahájen hejtmanem Jiřím Čunkem, se v průběhu dne postupně představí mladé mažoretky, hudební i taneční soubory ze základních uměleckých škol Zlínského kraje, Tomáš Kočko & ORCHESTR, Folklorní soubor Vršatec z Dubnice nad Váhom, Thom Artway s kapelou, skupina REFLEXY a na závěr soubor Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Program bude završen tzv. videomappingem, konkrétně studentskou projekcí k oslavě 100. výročí vzniku Československa
Mezi budovami 14 a 15 budou probíhat také ochutnávky a prodej potravinářských výrobků oceněných v soutěžích Perla Zlínska 2017 a Regionální potravina i produkty dalších regionálních výrobců. Své prezentační stánky tu ale budou mít také například Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, Evropská kulturní stezka Cyrila a Metoděje nebo 14|15 BAŤUV INSTITUT. Pro děti zde bude připraveno malování na obličej.
Na parkovišti 24I25I26 (Cream) bude mít své místo Farmářská stezka a festival řemesel pro děti. Na začátku stezky si děti vyzvednou kartu, a pokud obejdou 10 a více stanovišť (z celkem 15), čeká je odměna. Na jednotlivých zastaveních stezky se hravou formou seznámí se životem včel, budou poznávat domácí zvířata, vyzkouší si těžkou práci farmářů (např. simulaci dojení krávy) nebo se naučí rozpoznávat bylinky a polní plodiny. Dále se mohou těšit také na ukázky práce pasteveckých psů, tvoření z přírodních materiálů, paličkování, šití valašských krojů nebo předení na kolovratu. Protáhnout tělo si budou moci na mobilním dopravním hřišti, kde se jim budou věnovat pracovníci BESIPu. Nudit se zde však nebudou ani dospělí, kteří se seznámí s činností vinařů, včelařů, rybářů a myslivců včetně ochutnávek jejich produktů. Pro zájemce budou připraveny soutěže ve šlapání hroznů, krouhání a šlapání zelí nebo stloukání másla. Prezentovat se zde bude také 13 středních škol Zlínského kraje nejrůznějšího zaměření. Spousta návštěvníku si určitě nenechá ujít novinku letošního ročníku – fotokoutek s rekvizitami vztahujícími se k zemědělství a životnímu prostředí.
Ve Vavrečkově ulici se představí složky integrovaného záchranného systému (hasiči, policie a záchranná služba) a bude se zde možno projet v kočáru s koňmi. Projížďky zajistí Zemský hřebčinec Tlumačov.
A to stále ještě není vše. I letos čeká na návštěvníky v rámci doprovodného programu jízda historického vlaku, taženého parní lokomotivou Šlechtična, a také Den otevřených dveří v Kovárně VIVA.
Podrobný časový harmonogram akce bude ještě upřesněn.