28.07.2023 19:43:41
Nová Fialova demokracie
Byla to současná vládní pětikoalice, kdo rozdělil českou politickou scénu na demokratické a "ostatní" politické strany. V současné době sice volební preference směřují k podpoře opozičních stran, to vládě nevadí.
Novým hitem v repertoáru této vlády je tvrzení, že minulá vláda podporovala Green deal, toto nedomyšlené ekologické furiantství. Minulá vláda prosadila proti původním návrhům významné změny, spojila se s některými dalšími státy, dosáhla zařazení jaderné energetiky mezi bezemisní zdroje, mám-li zmínit alespoň jeden viditelný bod. Tato vláda chce nyní tvrdit pravý opak, ale byly to právě tyto strany, které se hlásily bez výhrad k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, což jsou nesmyslné cíle s katastrofálními ekonomickými dopady. Dnes od toho samozřejmě couvají, když se ukazuje, co by to znamenalo pro automobilový průmysl, energetiku, dopravu, zemědělství a další odvětví.
Shrnuto a podtrženo - premiér Fiala se zcela minul s tím, co čekáme od vítězů voleb - se státnickou odpovědností a etikou. Slibovali ve volbách věci, které neměli promyšlené. To se může stát, ale v takovém případě by státník měl mít sílu předstoupit před veřejnost a přijmout odpovědnost za změnu přístupu. Uznat chyby a nabídnout řešení. Minulá vláda to uměla. Současná garnitura změnila vládu v PR agenturu, která všechno vysvětlí, všechno obhájí, za všechno se pochválí a své oponenty bezohledně okopává. Zatímco naše hnutí slíbilo, že "bude líp" a také bylo, skutky současné vlády říkají pravý opak: bude hůř ... a ono už mnoha lidem je.
Výborný- další uspavač hadů
Pokud jde o ukrajinské obilí, ministr zemědělství do problému zatím asi moc neproniknul a tak trochu se schovává za jakési "celoevropské" řešení a jako uspavač hadů nás ujišťuje, že nám nic nehrozí. V případě zastropování cen energií v roce 2022 to bylo podobné - jednotlivé země se postaraly samy o sebe a naše země čekala na celoevropské řešení, které prosazoval naivní ministr Síkela. Výsledkem je zastropování na násobku toho, co mají v okolních zemích a je to strop spotřebitelských cen, nikoli cen výrobců - to je bohužel hrozná chyba, velmi drahá jak pro občany, tak pro státní rozpočet. Síkela nabádal ke klidu a rozvaze, až z toho sám usnul a jaksi zaspal. Situace s ukrajinským obilím je dost podobná: cena obilí na pařížské burze stoupla o 10 % v reakci na odstoupení Ruska od obilné dohody. To ještě není žádná katastrofa. Ukrajina může dál obilí vyvážet pouze tzv. dunajskou cestou, na kterou Rusko nyní vojensky útočí. Jak úspěšné tyto útoky budou, to se samozřejmě neví. Pokud by se Dunaj pro ukrajinské obilí uzavřel, zbývá cesta přes východní země EU tedy zejména Polsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko. Tyto země si vyjednaly embargo na dovoz obilí a dalších ukrajinských plodin, prodloužené ovšem jen do 15. září. Nikdo teď neví, co bude dál. Pokud se cesta přes Černé moře a přes Dunaj uzavře, zaplaví ukrajinské obilí náš trh a cena půjde rapidně dolů. Uvedené země totiž embargo na dovoz ukrajinských plodin zcela jistě prodlouží a tomuto dovozu se uzavřou. My budeme podporovat Ukrajinu v jejím statečném boji, takže nějaké embargo bude politicky neprůchodné. Naše letošní úroda bude zřejmě bohatá, Rusko se také chystá vyvážet rekordní množství obilovin, takže je opravdu velmi riskantní čekat na celoevropské řešení - spíš by to chtělo důkladnou přípravu k obhajobě našich vlastních zájmů.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout