Přitom se nikdo ani nepozastavil nad tím, jak nového ukrajinského premiéra přijímají vrcholní představitelé Unie i USA - a nikomu z nich nevadí, že se do čela dostal prakticky pučem a na rozdíl od minulého prezidenta ho nikdo nezvolil (a to se v žádném případě nechci Janukovyče nějak zastávat). Jen by mne zajímalo, jestli by zvolili stejný přístup, kdyby se naopak moci na Ukrajině ujali proruští demonstranti a dosadili si svého předsedu vlády…
Schválně, zkuste si představit, že žijete v Moskvě a místní státní média vás o celé problematice informují zhruba následovně:
Ozbrojení pučisté na Ukrajině táhli na parlament, stříleli a házeli na policisty zápalné láhve. Zrovna v době, kdy v Rusku začala olympiáda, a Putin si nemohl dovolit zasáhnout. Pořádkové jednotky se snažily dělat svoji práci a bránily se. Marně. Demokraticky zvolený prezident byl nakonec nucený utéct ze země a pučisté si bez voleb dosadili svého premiéra, kterého okamžitě západní mocnosti uznaly jako legitimního. Ruská většina na Krymu, který býval Ruský a násilně odtrhnutý, se začala bát o život svých rodin a raději se chce uchýlit pod ochranu Ruska. Na ochranu svých obyvatel tam Rusko vyšle své jednotky. Referendum, kterého se zúčastnilo nějakých 87 procent lidí a 96 procent bylo pro odtržení, západ předem odmítl uznat a začíná se sankcemi…
Takhle nějak je to podle dostupných informací tam lidem předkládáno. Že to je zmanipulované a tendenční? S největší pravděpodobností ano. Máme ale jistotu, že informace „západních“ médií, podle kterých si vytváříme NAŠE názory, nejsou stejně tak zmanipulované a tendenční? Já ji bohužel nemám. Proto se zdráhám přiklánět se na jednu, nebo druhou stranu. Jsme pěšáci v regulérní mediální válce, ve které sdělovací prostředky naplno využívá jak Rusko, tak západní mocnosti. A součástí je podle všeho i česká veřejnoprávní televize.
Obávám se, že co se týče dění na Ukrajině, tak už se nedá věřit prakticky nikomu a ničemu. S fakty podle všeho manipulují obě strany - a tendenčně informují "provýchodní" i "prozápadní" média. A my jim to polykáme i s navijáky. Jen se se smutným povzdechem ptám, kam se ve zpravodajství poděla vyváženost a prostor pro obě strany. O nestrannosti nemluvě....
Neříkám, že s vojenskou intervencí na Krymu souhlasím. Nesouhlasil jsem s ní nikdy. Je rozhodně nepřípustné vojenské vměšování do záležitostí cizího suverénního státu (i když podle mně by to mělo platit i pro USA). To ostatně v Hnutí Úsvit tvrdíme od začátku - že situaci měli Ukrajinci řešit sami, bez cizího vměšování, demokratickými volbami. Jenže to se asi někomu nehodilo.