ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

04.05.2010 12:43:00

Boj proti extremismu je téma číslo 1

Boj proti extremismu je téma číslo 1

Vláda schválila materiál "Strategie boje proti extremismu".

Vláda dnes 3. května 2010 schválila materiál "Strategie boje proti extremismu", který předložil ministr vnitra Martin Pecina. Materiál je předkládán v návaznosti na předchozí výroční zprávy o problematice extremismu na území ČR předkládané vládě a Poslanecké sněmovně pravidelně od roku 1998 a podává celkový pohled na problematiku extremismu na území ČR v roce 2009. Strategie boje proti extremismu, kterou vypracovalo Ministerstvo vnitra, reaguje na rizikové trendy na neonacistické scéně.   

„V loňském roce byli v České republice nejviditelnější extremisté s pravicovou orientací. Aktivity levicové extremistické scény byly loni pouze marginální. Chtěl bych připomenout úspěchy, kterých se vládě pod vedením premiéra Jana Fischera podařilo dosáhnout. Nejdůležitější bylo prokázání propojení Dělnické strany s neonacistickou scénou a rozpuštění této strany Nejvyšším správním soudem. Za neméně důležitý úspěch pokládám velmi striktní postup policie, který vedl k výrazné paralyzaci pořádání koncertů s neonacistickou tematikou a v neposlední řadě odhalování trestných činů s rasistickým podtextem, " sdělil na dnešním jednání vlády Martin Pecina.
 
K naplňování Koncepce výrazným způsobem přispělo zřízení Task Force pod vedením prvního náměstka ministra vnitra plk. Jiřího Komorouse. Task force tvoří tři pracovní podskupiny.
A (bezpečnostní)
B (právní)
C (platforma pro spolupráci Policie ČR, Ministerstva vnitra a partnerských resortů a nevládního sektoru)
Tyto podskupiny tvoří významnou platformu pro vydefinování problematických oblastí v boji s extremismem a formulování koncepčních řešení.
 
Řada úkolů obsažených v Koncepci byla splněna. Přijata byla jak preventivní, tak i represivní opatření. Značná pozornost byla dále věnována např. vzdělávacím aktivitám určeným policistům a pracovníkům justice, zefektivnění práce policie v oblasti extremismu, byly vydány metodické příručky, byl nastaven nový systém v personální politice výrazně snižující možnosti infiltrace extremistů do policejních složek, byl navržen a zahájen projekt celospolečenského výzkumu vnímání pravicového extremismu veřejností. Stranou nezůstávala ani problematika zneužívání Internetu k šíření extremistických ideologií a řada dalších oblastí, do nichž je nezbytné zaměřit pozornost.
 
Z celkového objemu zaregistrované kriminality v České republice v r. 2009 činila trestná činnost s extremistickým podtextem 0,07%. Oproti roku 2008 se v roce 2009 zvýšil o cca 22% počet zaevidovaných trestných činů s extremistickým podtextem a occa 50,3% vzrostl počet stíhaných osob.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama