Martin Říha

  • KSČM
  • Brno-střed
  • zastupitel města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,45. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.11.2016 16:06:34

Petiční akce – a co dál?

Petiční akce – a co dál?

Rada největší brněnské městské části Brno-střed vzala v červenci na vědomí soutěžní podmínky architektonicko-urbanistické a krajinářské soutěže o návrh „Park na Moravském náměstí v Brně“. V zadávacích podmínkách je důsledně uvedeno: "Připomínka býva

 Otázka způsobu připomínky Německého domu tak byla ponechána zcela na soutěžících. Jsou tak dány možnosti ve škále od nic nepřipomínat až po návrh jeho znovupostavení nebo postavení alespoň německé (?) kavárny. To se pochopitelně nelíbilo značné části brněnských občanů, kteří si uvědomují, jakou symboliku Německý dům představoval především v období

30. a válečných let. Nelze se tedy divit, že rychle vznikl petiční výbor, který inicioval vznik petice„za zamezení připomínky Německého domu v souvislosti s chystanými úpravami parku na Moravském náměstí v Brně“ v tomto znění:

 „My, níže podepsaní, prostřednictvím této petice žádáme Zastupitelstvo MČ Brno-střed, aby zajistilo, že v souvislosti s úpravou Moravského náměstí nebude otázka Německého domu, tedy symbolu nacismu, žádným způsobem připomínána. Rada městské části Brno-střed svým rozhodnutím o vypsání soutěže týkající se úpravy Moravského náměstí v Brně, především zněním zadávacích podmínek nevylučuje možnost připomínky Německého domu, který zde do konce války stával. Tento dům byl od svého vzniku významným centrem brněnských Němců, právě proto byl jako protiváha Besedního domu postaven. S moderní historií je však spjat především s obdobím protektorátu a válečných let, kdy se stal centrem brněnských nacistů. Především proto byl po válce bez náhrady zbořen. Jakékoliv připomínání Německého domu je tedy připomínáním právě tohoto období. Bohužel, radní městské části Brno-střed, nejen že se tomu nesnaží zabránit, ale naopak svým přístupem přímo umožňují, aby se park na Moravském náměstí stal místem oživujícím fašistické nálady obyvatelstva. S takovým  přístupem zásadně nesouhlasíme.“

 Petiční archy se poté začaly plnit podpisy občanů a tak mohl předseda petičního výboru v úterý 2. listopadu na zasedání Zastupitelstva městské části Brno-střed tyto archy veřejně předat panu starostovi. Teď bude na něm, zda soutěžícím architektům oznámí názor 571 podepsaných občanů a na hodnotící komisi, zda při hodnocení soutěže k tomuto názoru přihlédne. Především pak bude záležet na rozhodnutí adresáta petice, tedy Zastupitelstva městské části, zda vyslyší hlas téměř šesti set svých občanů – voličů.

Aleš Růčka

Pracovník MěV KSČM v Brně

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama