13. září 2016
„V celkovém pohledu na danou problematiku se s panem Středulou ani některými kolegy neshodneme, přesto považuji dnešní výměnu názorů za konstruktivní a přínosnou,“ uvedla M. Dlabajová. Podle ní je nezbytné změnit způsob komunikace směrem k pragmatismu a hledání věcných řešení. „Velmi často se v souvislosti s aktuálními tématy vysílání pracovníků či diskutovaném sociálním dumpingu v Evropě uchylujeme k přílišnému negativismu a veškerou vinu házíme na bedra firem. Přitom právě malé a střední podniky jsou páteří evropské ekonomiky. Jejich práce a ekonomického přínosu pro společnost bychom si měli velmi vážit, ne je zatěžovat uměle nastavovanými pravidly,“ zdůraznila svůj postoj M. Dlabajová.
Evropská komise ve svém tzv. balíčku mobility totiž například usiluje o to, aby pracovníci vysílaní na práci do zahraničí pobírali mzdu v úrovni té země, v níž budou pracovat. Odboráři a levicověji orientovaní poslanci revizi vítají jako možnost, jak pracovníkům přilepšit. Podle Martiny Dlabajové ovšem neberou v potaz skutečnost, že národní regulační opatření některých zemí může přinést firmám z ekonomicky slabších států velké, až likvidační problémy. A v konečném důsledku i propouštění. Proto poslankyně aktivně sbírá argumenty přímo od firem a snaží se v Evropském parlamentu prosadit i pohled dotčených ekonomických subjektů.
Martina Dlabajová, místopředsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu a členka Výboru pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu, se o evropský trh práce aktivně zajímá od začátku svého mandátu. Proto je i stínovou zpravodajkou další zprávy o tzv. sociálním dumpingu. Samotný pojem “sociální dumping“ má podle Dlabajové ale negativní konotace a podprahově naznačuje vykořisťování pracovníků. „Vysílání pracovníků hraje v rámci vnitřního trhu důležitou roli a je zcela legální. Jednání podle pravidel nemůžeme nazývat nekalými praktikami nebo sociálním dumpingem,” shrnula M. Dlabajová.