Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, předkládám vám k projednání návrh na vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru, která byla podepsána v Bruselu dne 15. února tohoto roku.
Ochranu vzdušného prostoru evropských členských států NATO zajišťuje systém protivzdušné obrany NATO, který je jedním z pilířů kolektivní obrany Aliance, úplný název tohoto systému pro přesnost je Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO. Členské státy poskytují do toho systému zejména stíhací letouny, kterým velí vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě. Ten systém má dvě zásadní omezení. Za prvé systém je určen výhradně k obraně před vojenskými hrozbami a nezajišťuje tedy obranu před civilními letouny zneužitými k teroristickému útoku, to je tzv. renegade. A za druhé vzdušné síly malých členských států byly redukovány často na minimum, což může vést ke krátkodobým či dlouhodobým výpadkům schopnosti zajišťovat protivzdušnou obranu vlastními silami rizika vyplývající z omezení tohoto systému lze zmenšit efektivní bilaterální spoluprací sousedních států, což vedlo k přípravě a podpisu předložené smlouvy. Čili ta předložená smlouva stanovuje základní rámec pro spolupráci České republiky a Slovenska v případech, které nelze řešit v rámci systému protivzdušné obrany NATO a též v případě výpadků vlastních schopností. Na základě této smlouvy může také každá ze stran požádat druhou stranu o pomoc při ochraně svého vzdušného prostoru. Požádaná strana může takovou pomoc poskytnout, má-li k dispozici potřebné síly, poskytnutí pomoci tedy není povinnost.
Smlouva dále stanoví základní podmínky poskytování této pomoci, velení a řízení, řešení škod, trestní jurisdikce a další. Podrobnosti vyžadování pomoci při ochraně vzdušného prostoru a též kompenzace nákladů s tím spojených budou dojednány na úrovni ministerstev obrany obou států v prováděcích dokumentech. Tolik úvodem a děkuji za pozornost.