„To, že Senát nakonec schválil smlouvu s Vatikánem i bez předchozího přezkumu souladu s ústavním pořádkem Ústavním soudem, mě, musím říct, zklamalo. Vnímám to jako další krok zpět v ochraně práv obětí v církevním prostředí. Pochybnosti o tom, na jaké případy se zpovědní tajemství vztahuje a zda jej mohou uplatnit i další pastorační pracovníci, aniž bychom přesně věděli, o jaké konkrétní pracovníky se jedná, mně nenechávají v klidu. To celé totiž v konečném důsledku může vést k dalšímu zamlčování závažných trestných činů. A to je něco, s čím se já, ač věřící, která vždy bude obhajovat svobodu vyznání, nechci smířit. V církvi a církevních institucích pracujících s mládeží je bohužel až příliš mnoho případů, kdy se oběti díky uzavřenosti těchto institucí nemají na koho obrátit. To by mělo skončit a církev by se tomu měla konečně již postavit čelem,“ uvedla senátorka Adéla Šípová.
Piráti také poukazují na skutečnost, že zpovědní tajemství – klíčová podmínka smlouvy – otevírá prostor pro zneužití církevních privilegií k utajování trestné činnosti. Proto navrhují, aby nezávislí právní experti posoudili dopady smlouvy na oběti sexuálního zneužívání.
„Tato smlouva trpí i mnoha dalšími rozpory. Jedním z nich je například pochybnost o tom, zda privileguje katolickou církev nad jinými. Přitom rovnost před zákonem je jeden z principů, na kterém je postaven náš ústavní systém. Pokud bude smlouva ratifikována i ve Sněmovně, okamžitě podáme za senátory návrh na posouzení souladu smlouvy k Ústavnímu soudu, ačkoliv předběžné posouzení, se kterým jsme neuspěli, by bylo efektivnější,“ dodala Šípová.
Piráti budou hledat cesty, jak zmírnit možné negativní důsledky této smlouvy a posílit ochranu obětí trestných činů. Aby smlouva byla závazná, musí její přijetí schválit i Sněmovna a podepsat prezident.
„Je to už podruhé, kdy se Senát postavil místo strany oběti na stranu mocných. Nejdřív s Istanbulskou úmluvou, teď se smlouvou s Vatikánem. Proč rozšiřovat zpovědní tajemství a možnost věci tutlat, namísto jasného příklonu ke slabším, k těm, kterým někdo ublížil? To by mělo být to hlavní. A tak to prostě právně ve smlouvě s Vatikánem není. A to není v žádném případě kritika věřících katolíků, pro které je víra morálním kompasem a kteří slouží komunitě a společnosti. Toho si vážíme. Kritizujeme systémová selhání v rámci instituce, ne jednotlivce a víru jako takovou,” okomentoval předseda Pirátů Zdeněk Hřib s tím, že Piráti budou dál i na půdě Sněmovny usilovat o to, aby smlouva v této podobě schválena nebyla a aby ji přezkoumal Ústavní soud.