terorismus, šíření zbraní hromadného ničení a jejich nositelů,
selhávající státy, regionální konflikty, organizovaný zločin,
korupce a nelegální ekonomika, pirátství informačních a komunikačních systémů,
Důvodem jejich prioritního postavení bylo po roce 1989 omezení nekontrolovatelného obchodu s jadernými zbraněmi selhávajícími státy, teroristické útoky v evropských městech jako Madrid, Paříž či Brusel a regionální konflikty na Balkáně.
Uprostřed priorit bezpečnostní strategie jsou:
nelegální a nekontrolovatelná migrace,
globalizace, která se vymyká bezprostřední kontrole státu,
vliv nestátních činitelů na bezpečnost a stabilitu ve světě,
ekonomická nerovnováha ve světě, radikální nacionalismus a nesnášenlivost,
Významné postavení v tomto žebříčku zastává nelegální a nekontrolovaná migrace. Je zapotřebí si uvědomit, že obchod s lidmi (kam samozřejmě patří i tato nelegální migrace) je nejlukrativnější odvětví organizovaného zločinu, který odhadem vydělává třikrát tolik než prodej narkotik.
Úplně dole na žebříčku bezpečnostní strategie jsou:
závislosti států na životně důležitých energetických a surovinových zdrojích,
živelné pohromy, havárie a katastrofy,
šíření nakažlivých chorob, infekcí a pandémií.
V souvislosti s dalšími nekontrolovatelnými migračními vlnami vzniká hrozba rozšíření závažných infekčních onemocnění. Je zapotřebí si přiznat, že odpovědi na takové otázky nejsou jednoznačné a nejsou schopni se k nim spolehlivě vyjádřit ani zástupci z řad odborné veřejnosti jako hygienici a epidemiologové, jestli byla přijata nějaká zvláštní hygienická opatření.
Závěr
Vzhledem k tomu, že nelegální a nekontrolovatelná migrace je zhruba uprostřed priorit Bezpečnostní strategie EU z roku 2003, tak by se měla Evropská unie místo řešením blbostí typu úsporné žárovky nebo zahnuté okurky raději zabývat jednotnou zahraniční a obrannou politikou.