Participace občanů na řízení může mít mít úroveň ekonomickou, kde se zaměstnanci podílejí na řízení firem (v ideálním případě pak firmy vlastněné zaměstnanci jako například družstva) nebo politickou (správa obce, např. participativní rozpočet).
Zaměstnanecké spoluvlastnictví navazovalo na slušovické tradice, prosazovalo se i ve Spojených státech. V praxi se tento základ „demokracie s přívlastky“ nazývá participativní demokracií. Je rovněž zajímavé, že participativní demokracie se v současnosti objevuje v programových dokumentech téměř všech západoevropských levicových stran.
Levicové strany v Praze iniciují participativní rozpočet jako nástroj ochrany před korupcí, který zlepšuje komunikaci mezi občany a veřejnou správou. Představitelé klubů zastupitelů KSČM a ČSSD včetně levicových platforem Spojenectví práce a solidarity tak usilují o posílení účasti občanů na přípravě rozpočtu hlavního města Prahy.
Participativní demokracie je obsažena v Lisabonské smlouvě, která patří k základním dokumentům definujícím Evropskou unii.
Alternativa zdola například prosazuje participativní rozpočtování, což je demokratická inovace a proces, ve kterém obyvatelé přímo rozhodují o použití části veřejného rozpočtu.
Informace na webových stránkách: