„Vzhledem k neustále narůstající koncentraci nájemného vlastnictví, Irsko neustále posílá svůj vlastní přebytek pracovní síly na anglický trh, a tím stlačuje dolů tamní mzdy, a snižuje materiální a morální pozici Anglické pracující třídy.
A to nejdůležitější ze všeho! Každé industriální a obchodní centrum v Anglii nyní obsahuje pracující třídu rozdělenou do dvou vzájemně nepřátelských táborů, na anglické proletáře a irské proletáře. Běžný Anglický pracující nenávidí Irského pracujícího jako svého konkurenta, který snižuje jeho životní standardy. Ve vztahu k Irskému pracujícímu se považuje za člena vládnoucího národa, a tím se stává nástrojem Anglické aristokracie a kapitalistů proti Irsku, čímž posiluje jejich nadvládu nad ním samotným. Vítá náboženské, společenské a národní předsudky proti Irskému pracujícímu. Jeho postoj k němu je stejný jako postoj „chudých bělochů“ k černochům v dříve otrokářských státech Spojených států. Ir mu oplácí i s úroky svými vlastními penězi. Vidí Anglického pracujícího jakožto komplice, a zároveň jakožto hloupý nástroj Anglické nadvlády nad Irskem.
Tyto antagonismy jsou uměle udržovány při životě, a zintenzivňovány novináři, knězi, magazíny, zkrátka všemi prostředky, které má vládnoucí třída k dispozici. Tento antagonismus je tajemstvím impotence Anglické pracující třídy, navzdory její organizaci. Je to tajemství, skrze které kapitalistická třída udržuje svou moc. A je si toho plně vědoma."
Závěrem
K výše uvedené problematice, tzv. sociálního dumpingu se vyjádřili i zástupci z řad socialistické levice jako například PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc., český komunistický politik, filozof a historik a prof. PhDr. Jan Keller, CSc., sociálně demokratický politik, sociolog, filozof, publicista a environmentalista.
Ransdorf upozorňuje na snahu ze strany kapitálu využívat sociální dumping, tedy levnější pracovní sílu ze zahraničí proti lépe placeným zaměstnancům v EU:
„Sjednocující (evropský/světový) kapitál bude účelově využívat na společném trhu sociální dumping (levnější pracovní sílu z nových či méně vyspělých zemí proti lépe placeným pracujícím ve starších členských státech EU) k tomu, aby celkově ještě více snížil úroveň sociálních standardů v Unii a zasel další semena svárů a xenofobie mezi obyvatele členských zemí Evropské unie.“
Profesor Keller upozorňuje na migraci v souvislosti s tlakem na snižování ceny práce, konflikty odvádějící pozornost od sociálních otázek a osekávání sociálních jistot:
„Masová migrace pomáhá systému, který je v krizi. Pomáhá mu v následujících ohledech: a) S velkou pravděpodobností vyvine tlak na snižování ceny práce, b) Vzniknou konflikty, které odvedou pozornost od sociální otázky (nebude se mluvit o stagnujících příjmech nižších a středních vrstev, ale pozornost bude odvedena ke sporům mezi etnickými a náboženskými skupinami). Tímto způsobem se ve spojených státech již 100 let daří paralizovat sociální otázku, c) Osekávání sociálních jistot se zdůvodní nutností financovat bezpečnostní aparát.“
Zdroje:
1) Karel Marx, z dopisu zaslaného dne 9. dubna 1870
2) Ransdorf, M – Suja, S.: Svět zleva,OTTOVO nakl., 2007, str. 103
3) Prof. PhDr. Jan Keller, Csc, sociolog a publicista