Daňová soustava ve Vietnamu
Když jsem letošní rok navštívil Vietnam, tak jejich přímé zdanění obsahovalo progresivní zdanění majetku v podobě nájmů (od 5 do 35%), příjmů fyzických osob (od 5 do 30%) a právnických osob (od 10 % do 25%).
Ve Vietnamu vypadalo nepřímé zdanění v podobě zvýhodněné sazby ve výši 5% (pitná voda, základní potraviny, zdravotnická zařízení a zemědělské produkty), základní sazby ve výši 10% (ropa, zemní plyn, rudy, elektřina, elektrotechnika, stavební materiál, právní a poradenské služby) a sazba ve výši 20% (zlato, stříbro a drahokamy).
Daňová soustava v České republice
Podívám-li se na způsob zdaňování u nás, tak přímé zdanění majetku v podobě nájmů (možné danit podle zákona o daních z příjmu nebo jako příjem z podnikání), daň z příjmu fyzických osob je 15 % a právnických osob činí 19%. V Tuzemsku nepřímé zdanění vypadá následovně, kdy základní sazbu ve výši 21% zahrnuje naprostou většinu zboží a služeb.
První sníženou sazbu DPH ve výši 15% zahrnuje provozování stravovacích služeb, potraviny a nápoje, zdravotnické pomůcky, služby jako osobní a nákladní doprava, dodávka vody, tepla, chladu a elektřiny či služby cestovních kanceláří a druhou sníženou sazbu DPH ve výši 10% tvoří například kojenecká výživa, léky, knihy a hudebniny či suroviny určené k výrobě potravin.
Na závěr
Pokud se tedy podívám na zdanění v České republice, tak tento způsob zdanění přináší nespravedlnost mezi skupinami obyvatel s různě vysokými příjmy. Proto jako kandidát za SPO nabízím řešení, které by vytvářelo rovnováhu mezi přímým zdaněním příjmů či majetku a nepřímým zdaněním DPH. Progresivní zdanění příjmů, posílení majetkových daní a snížení počtu sazeb daní z přidané hodnoty (DPH) a jejich úprava.
Pavel Herman, kandidát za Stranu práv občanů (SPO) v Jihomoravském kraji