"Není přeci možné diskutovat o nouzovém stavu, aniž by sami zástupci vlády věděli, k čemu ho potřebují. Použít instrument omezující ústavní práva bez jasných podkladů je nepřijatelné. Zase jsme se dostali do fáze plošných omezení, namísto těch lokálních. Přitom samosprávy ukázaly, že pokud mají oporu vlády, dokáží postupovat v krizi mnohem účinněji než stát," říká Vít Rakušan.
„Pojďme si upřímně říct, že vláda v krizovém řízení selhala. Nebudeme ji ale pouze kritizovat za její chyby. Proto přicházíme se srozumitelnými a zásadními doporučeními, které je nutné přijmout, abychom se z krize vyhrabali. Chceme vládě nabídnout pomocnou ruku,“ představuje plán Starostů a nezávislých předseda Rakušan.
Jedním z bodů je prevence rizikových skupin. Takové pacienty by měli jejich lékaři už nyní kontaktovat v rámci prevence a informovat je, jak se chovat, na co si dávat si větší pozor. Tato péče může vy´razně snížit nápor na nemocnice v důležité době.
Na program nejbližšího zasedání ÚKŠ bude proto Věslav Michalik navrhovat projednání preventivních opatření k ochraně rizikových skupin. Jedná se o lidi obézní, diabetiky, kardiaky, lidi s oslabeným imunitním systémem apod. „Domnívám se, že v současné době jsou lékařům poměrně dobře známy rizikové skupiny, které při nákaze Covid 19 s vysokou pravděpodobností zatíží nemocniční systém a jednotky intenzívní péče, tedy kritickou část nemocniční infrastruktury,“ upozorňuje člen ÚKŠ a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik a doplňuje: „Nejlevnější a nejúčinnější v boji s jakoukoli nemocí je prevence. Navrhuji, aby pojišťovny ve spolupráci s praktickými lékaři rizikové skupiny aktivně kontaktovali a poučili je o nejvhodnějším způsobu jejich chování tak, aby se tito lidé účinně sami chránili a minimalizovali možnost své vlastní nákazy. Vycházím z toho, že když člověka kontaktuje jeho lékař, nebere to většina lidí na lehkou váhu. Pojišťovny by taky mohly rozjet kampaň prevence a více pracovat v tomto směru s médii.“
Součástí návrhu jsou ale také další konkrétní opatření, která vznikla po konzultaci s odborníky. „Budeme po vládě požadovat navýšení kapacit pro testování i pracovníků hygienických stanic. Není možné, abychom po půl roce boje s epidemií stále nedisponovali dostatečným počtem testovacích zařízení, pracovníků hygieny ani propojenými systémy jako jsou poradní call centra. Tahle krize naplno ukázala slabiny našeho státu, který svým fungováním zamrzl ve 20. století,“ dodává Rakušan.
Celý plán 4R: JAK Z KRIZE VEN ZDE