Portál geolokačních dat, dostupný na adrese kamdojizdime.cz (ZDE), umožňuje vyhledávat a zobrazovat data pro jednotlivé obce a tato data stahovat pro další využití. Web představuje další posun ve zpřístupňování informací o mobilitě obyvatelstva a nabízí mnoho možností pro rozvoj a plánování ve veřejné správě. Podrobné informace o geolokačních datech a jejich možnostech najdete v tiskové zprávě z loňského prosince ZDE.
Geolokační data představují model mobility české populace. Informace obsažené na portálu zahrnují počet rezidentů každé obce, průměrný počet přítomných osob v každou konkrétní hodinu týdne a směrově určenou meziobecní dojížďku, a to včetně typu vyjíždějících a dojíždějících osob.
„Díky údajům lze efektivně plánovat rozvoj dopravních systémů, lokalizaci veřejných služeb, kapacity technické infrastruktury či občanské vybavenosti. Zároveň lze údaje využít pro územní plánování a strategické rozvojové dokumenty, popřípadě pro krizové řízení, evakuační plány a podobně,“ nastínil možné využití dat ministr vnitra Vít Rakušan.
Data nabízejí zajímavé informace jak pro širokou veřejnost, tak pro orgány veřejné správy, pro které představují cenný zdroj informací pro plánování a rozvoj služeb veřejné správy a veřejných služeb obecně. Na portálu lze také najít řadu mapových aplikací, které téma mobility obyvatelstva představují komplexně, interaktivně a umožňují uživatelům prozkoumat „dojížďkové“ chování obyvatelstva v kontextu jimi zvoleného konkrétního regionu.
Zprovoznění Portálu geolokačních dat završuje realizaci projektu Zlepšení podmínek pro decentralizaci a dostupnost veřejné správy v území, financovaného z Fondů EHP 2014–2021 v rámci programu Řádná správa. Portál poskytuje přístup jak k samotné databázi geolokačních dat, tak i k dalším výsledkům tohoto projektu, který byl ukončen k 30. dubnu 2024.