Právě tato událost znamenala faktické obnovení činnosti sociální demokracie na území tehdejšího Československa po jejím zničení KSČ v roce 1948, kdy tisíce sociálních demokratů, kteří nesouhlasili s tzv. sloučením, byli donuceni buď opustit vlast, anebo byli vyhazováni ze zaměstnání, pronásledováni, zavíráni do komunistických vězení a někteří i popravováni ve vykonstruovaných procesech.
Sociální demokracie působila v letech 1948 - 89 v exilu, kde její představitelé výrazným způsobem přispívali k činnosti demokratického československého exilu jako celku, a svojí činností přispěli také k pádu komunistického režimu v roce 1989.
Jako úřadující předseda ČSSD a člen obnovené ČSSD od 15. prosince 1989, bych chtěl ocenit snahu mnoha významných osobností, řadových členů, místních funkcionářů, poslanců, senátorů, starostů, krajských zastupitelů i sympatizantů, kteří se na formování politiky a programových vizí sociální demokracie od roku 1989 podíleli a nyní podílí. Chtěl bych poděkovat jmenovitě všem, kdo během 21 let od obnovení ČSSD nesli břemeno a odpovědnost v pozici předsedy ČSSD, ať už to byl Jiří Horák, Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross či Jiří Paroubek.
Věřím, že vítězství ČSSD v letošních parlamentních, senátních i komunálních volbách jsou jasným důkazem toho, že programové cíle a společenské ideje současné sociální demokracie jsou naší společností přijímány s patřičnou důvěrou a váhou. Současná role ČSSD je v době, kdy vládní koalice svými nespravedlivými opatřeními a plošnými škrty poškozuje budoucnost naší země, mimořádně důležitá. Jsme hlavní opoziční stranou. Je zodpovědností nás všech, členů ČSSD, abychom tuto roli přijali s plnou vážností a důrazem na splnění programových cílů, na základě kterých nám lidé dali ve všech letošních volbách svou důvěru.