Zakázku na poskytování nových aplikací získaly prostřednictvím firmy Fujitsu Technology Solutions čtyři soukromé společnosti, z nichž jedna má historickou vazbu na ministra i jeho náměstka Šišku. Ministr Drábek celou věc hájí tím, že postupoval podle rámcové smlouvy, kterou v roce 2008 uzavřelo ministerstvo vnitra se společnostmi skupiny Microsoft. Pokud by měl v této věci ministr Drábek pravdu, otevřela smlouva z roku 2008 kanál pro obrovské nákupy v oblasti informačních technologií ve státní správě, které nemusí být jednotlivě podrobovány řádným výběrovým řízením. Na všech dodávkách na všechny státní úřady by se dohodly privátní společnosti se zprostředkovatelem, firmou Fujitsu, kterého určilo v roce 2008 ministerstvo vnitra. Je skutečně něco takového možné? K čemu pak celý cirkus kolem nového zákona o zadávání veřejných zakázek? Vždyť za dodávky v oblasti informačních technologií stát platí miliardy korun ročně!
Celý způsob výměny dodavatele softwarových aplikací na MPSV již kritizovala ČSSD, odbory i další politické strany. Věc by měla být nyní šetřena Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Se zajímavým stanoviskem nyní přišel podle serveru Aktuálně.cz i bývalý ministr vnitra Langer, cituji:
„Exministr Langer uvedl, že smlouva s Fujitsu byla uzavřena pouze na nákup licencí Microsoft.
"To si pan Drábek děla legraci! To, co s ní provedlo jeho ministerstvo, je stejné jako na rámcovou smlouvu na nákup kalkulaček koupit raketoplán a několik družic k tomu," uvedl exministr Langer na svém facebookovém profilu.
Na dotaz online deníku Aktuálně.cz potvrdil, že si za svým názorem stojí. "Nechce se mi k tomu říkat víc. Ostatně soudím, že to stačí," dodává Langer.“
Pokládám to za velmi vážnou indicii toho, že něco opravdu není v pořádku. Na rámcovou smlouvu na nákup kalkulaček skutečně nelze pro stát pořizovat raketoplán. Buď ministr Langer neví, jakou smlouvu s vědomím Topolánkovy vlády připravil a co všechno na jejím základě do budoucna umožnil, nebo ministr Drábek hájí opravdu velký podvod, spočívající v připraveném a úmyslném obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek.
Lidé na úřadech práce se dodnes potýkají s chybami nového softwaru. Udržují systém v chodu za cenu maximálního pracovního nasazení, často i práce v noci a o víkendech. Je ale možné, že hlavní příčinou toho, proč vše takto nekvalitně (a možná i draze) dopadlo, nebyla jen zbrklost ministra při zavádění nepřipravených reforem. Možná byly reformy na úřadech práce jen záminkou pro změnu dodavatele softwaru a proto, aby vybraná skupina firem bez rizika výběrového řízení (a tudíž nutnosti konkurovat i kvalitou) získala zakázku za stovky milionu korun s perspektivou dlouhodobého kontraktu se státem.
Lže ministr Drábek nebo bývalý ministr vnitra Langer? To musí nyní rozhodnout Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud podváděl ministr Drábek a jeho okolí, bude možná odhalena pravá „tržní“ podstata reforem. A bude to fatální pro existenci a legitimitu celé Nečasovy vlády. Pokud nemá pravdu exministr Langer a Drábek postupoval na základě rámcové smlouvy při pořizování „raketoplánu“ legálně, měla by se Nečasova vláda rychle a důkladně podívat na smlouvu z roku 2008 a zabudovat do ní povinnost pořádat výběrová řízení na nové dodávky informačních technologií. Příklady totiž táhnou…