Jeho rodina ale v táborech smrti zahynula. Brady své zkušenosti z holocaustu předává v rámci akademické činnosti dalším generacím, aby tak varovným mementem zabránil návratu totalitních režimů. Premiér dnes udělením medaile symbolicky ocenil Bradyho celoživotní úsilí a odvahu, s kterou brání lidská práva, pracuje na rozvoji humanity a demokratických principů ve společnosti.
„Mé rozhodnutí symbolicky ocenit pana Jiřího Bradyho a udělit mu pamětní medaili Karla Kramáře je poděkováním za celoživotní úsilí a odvahu, s kterou pan Brady brání lidská práva a pracuje na rozvoji humanity a demokratických principů. Jsem přesvědčený, že naše společnost si musí vážit občanů s podobným osudem a životním příběhem. Hodnoty jako odvaha, lidskost či boj za spravedlnost a demokracii musí v naší společnosti zůstat těmi nejváženějšími. Za ty se musíme znovu a znovu stavět,“ uvedl premiér Sobotka.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka se s Jiřím Bradym osobně setkal již před dvěma lety při své pracovní cestě do Spojených států amerických. Ve Washingtonu společně navštívili Americké muzeum holocaustu.
Slavnostního dopoledne se v Kramářově vile zúčastnila také rodina Jiřího Bradyho, manželka Tereza Bradyová a dcera Lara. Dalšími hosty byli ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr kultury Daniel Herman, poslanec Parlamentu ČR Karel Černý, starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, ředitel Památníku Terezín a předseda Židovské obce v Praze Jan Munk, předsedkyně Terezínské Iniciativy Dagmar Lieblová, předseda Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný, ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu Marta Malá, tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus a také přeživší holocaustu a zástupce tzv. Wintonových dětí Asaf Auerbach.
Medaile Karla Kramáře
Medaile Karla Kramáře je udělovaná předsedou vlády za prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka. Pamětní medaile byla vytvořena u příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády a pojmenována po prvním československém předsedovi vlády Karlu Kramářovi. Návrh medaile připravili Jiří Fidler a Jan Novák, výtvarně ji zpracoval akademický malíř Jindřich Žáček.
Medailonek Jiřího Bradyho
Jiří Brady se narodil 9. února 1928 v židovské rodině obchodníků v Novém Městě na Moravě. Jeho rodiče byli deportováni do koncentračních táborů, kde zahynuli. Jiří a jeho sestra Hana byli později převezeni do deportačního centra v Terezíně. Zde strávili dva a půl roku, poté byli posláni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Jiřímu se podařilo Osvětim i následný pochod smrti přežít, jeho sestra Hana zemřela v plynové komoře. Po osvobození vystudoval Jiří Brady obchodní akademii, po maturitě v roce 1949 se rozhodl pro emigraci. Dostal se do Kanady, kde se usadil v Torontu a vybudoval tu prosperující instalatérskou firmu.
Jeho životní zkušenosti ho naučily znát cenu pomoci. V Kanadě žijí desítky vděčných krajanů nejen z našeho města a jeho okolí, kterým pomohl při začátku života v cizí zemi tak, že se mohli postavit na vlastní nohy. Po Sametové revoluci zorganizoval Jiří Brady akci „Kanadští přátelé Lidových novin“, která přinesla Lidovým novinám nemalý obnos na novou tiskárnu. Byl také zakládajícím členem Česko-kanadské obchodní komory.
V Terezíně se Jiří Brady podílel na vydávání ilegálního časopis s názvem Vedem, který se mu v roce 1995 podařilo v USA vydat. Kniha s předmluvou prezidenta Václava Havla se stala bestsellerem a následně obdržela cenu za nejlepší publikaci roku o holocaustu. Reportáže o ní byly vysílány jak v Kanadě, tak i v USA. Ve stejném roce se kniha dočkala i českého vydání pod názvem Je mojí vlastí hradba ghett?
V roce 2002 vyšla kniha kanadské novinářky Karin Levine s názvem Hanin kufřík, která líčí osudy Jiřího sestry Hany. Příběh byl později zfilmován a oceněn na několika festivalech.
V současné době Jiří Brady spolu se svou dcerou Larou absolvuje každoročně množství besed s dětmi po celém světě.
Za své celoživotní úsilí týkající se obrany lidských práv a výchovy mládeže k toleranci se Jiří Brady dočkal ocenění jak v Kanadě a ve Spolkové republice Německo, tak i v rodném městě. U příležitosti svých 80. narozenin obdržel dne 22. ledna 2008 Jiří Brady nejvyšší civilní vyznamenání ontarijské provincie „Order of Ontario“ (Ontarijský řád). V březnu roku 2009 bylo Jiřímu Bradymu uděleno čestné občanství města Nového Města na Moravě. V roce 2012 obdržel Jiří Brady „Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal“ (Diamantovou jubilejní medaili). 7. února 2013 udělil německý spolkový prezident Joachim Gauck Jiřímu Bradymu u příležitosti jeho 85. narozenin Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland „Bundes-verdienstkreuz am Bande” (Záslužný řád Spolkové republiky Německo „Spolkový kříž na stuze za zásluhy“).