Sociální demokracie bude prostřednictvím svých poslanců podporovat, aby M. Krejčík mohl před poslanci volně a svobodně hovořit. Jsem přesvědčen o tom, že pokud vládní koalice myslí vážně deklarovaný boj s korupcí a mafií zbrojních zakázek na ministerstvu obrany, nemohou poslanci ODS, TOP a VV postupovat jinak, než že budou hlasovat pro Krejčíkovo zproštění mlčenlivosti a zařazení jeho výpovědi na program schůze příslušného výboru.
Je zde však riziko, že vládní strany podlehnou pokušení vše zamést pod koberec a v duchu pověstného mafiánského zákona mlčenlivosti vystoupení Krejčíka většinou 118 hlasů zabrání. Stejně totiž zabránily tomu, aby ČSSD prosadila vznik vyšetřovací komise, která by prověřila všechny sporné velké armádní zakázky na ministerstvu obrany v letech 1993 – 2010. Právě před touto komisí mohl koneckonců vypovídat i Krejčík. Lidé historicky spojení s ministerstvem obrany zastávají ve strukturách Nečasovy vlády významné pozice. Bývalý náměstek a ministr obrany Barták je náměstkem M. Kalouska pro boj s praním špinavých peněz. Blízký spolupracovník V. Parkanové z ministerstva obrany Radek Šmerda je dnes náměstkem na ministerstvu dopravy a pravou rukou ministra za VV Bárty. Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová je místopředsedkyní Poslanecké sněmovny.
Mafie zbrojních zakázek a její spřízněné duše ve strukturách vládní koalice pravděpodobně nebudou mít zájem na tom, aby Krejčík vypovídal. Dočkáme se možná série výmluv, vytáček a slovních veletočů. Koneckonců, M. Barták je stále náměstkem na ministerstvu financí, ačkoliv ho vyšetřuje policie. Klíčový bude výsledek hlasování poslanců o zbavení mlčenlivosti bývalého ředitele vojenské rozvědky.
Celá věc se stane už na příští schůzi Poslanecké sněmovny zajímavým protikorupčním testem vládní koalice, která má plná ústa boje s netransparentními zakázkami. Budu hlasovat proto, aby mohl M. Krejčík vypovídat. Uvidíme, jak bude hlasovat předseda vlády Petr Nečas.