Mgr. Bohuslav Sobotka

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,78. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.07.2010 12:58:00

Věci veřejné a podivná hra na referendum

Věci veřejné a podivná hra na referendum

Dělají si VV ze svých voličů legraci, nebo naletěli chytrákům z ODS.

Nečasova vláda nedávno odmítla návrh poslanců ČSSD na přijetí ústavního zákona o obecném referendu, který jsme předložili hned po volbách do Poslanecké sněmovny (spolu s přímou volbou prezidenta a zákonem o zrušení poplatků ve zdravotnictví). ODS se nedivím, možnosti uzákonit referendum se bojí jako čert kříže a úspěšně tomu ve Sněmovně i Senátu brání už 17 rokem. Usnadňuje jí to potřeba ústavní většiny, tu zatím stoupenci obecného referenda nikdy nedali dohromady.

Na pováženou je však postoj ministrů za Věci veřejné. VV se totiž profilují jako strana přímé demokracie, prosazení referenda byl jejich klíčový předvolební slib. VV se nyní brání tím, že na prosazení referenda se koalice dohodla v koaliční smlouvě a že návrh ČSSD je tedy nadbytečný a nedokonalý.

Podívejme se tedy, co je obsaženo na straně 24 Koaliční smlouvy mezi TOP 09, ODS a VV: "Předložíme návrh Ústavního zákona o podmínkách vyhlášení a průběhu referenda podle čl. 2 Ústavy České republiky, kde budou stanoveny zejména následující principy: Pokud nejméně 250 000 občanů dá návrh na uskutečnění referenda v konkrétní otázce, má vláda povinnost předložit Poslanecké sněmovně PČR návrh Ústavního zákona o konkrétní navržené otázce nejpozději do 90 dnů ode dne doručení návrhu vládě". Konec citace.

Jistě uznáte, že to žádný zákon o obecném referendu ve skutečnosti není. Konkrétní referendum může Parlament ústavním zákonem schválit již dnes. A nepotřebuje k tomu ani jeden podpis, návrh takového zákona může předložit kdykoliv pouhý jediný poslanec Poslanecké sněmovny. Navrhovaná úprava by vedla k tomu, že pro každé vyhlašované referendum by se musela hledat ústavní většina jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu. To by vedlo k tomu, že by se nikdy žádné referendum neschválilo. Pokud tohle vydávají VV za úspěch v koaličním vyjednávání, mají voliče za hlupáky a dělají si z nich legraci. Anebo se nechali napálit mazanými vyjednavači ODS. Pokud platí to druhé, dá se to ještě napravit.

ČSSD navrhuje, aby bylo referendum ze zákona automaticky vypsáno vždy, pokud o jeho konání požádá 200 tisíc občanů, nebo 80 poslanců či skupina 33 senátorů. Podobně, jako je to dnes u místního či krajského referenda. VV mají možnost náš návrh zákona podpořit. A dostát tak předvolebním závazkům. Ústava České republiky již 17 let marně s referendem počítá. Nač tedy čekat?
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama