Vláda se na svém dnešním zasedání seznámila se souborem legislativních i nelegislativních opatření a rozvojových aktivit, které mají eliminovat nežádoucí dopady při možném propouštění zaměstnanců v oblasti těžebního průmyslu. Vláda průběžně vyhodnocuje vývoj situace a je si vědoma zásadních rizik, které Moravskoslezskému kraji v případě propouštění v oblasti těžby uhlí hrozí. Hlavním cílem schválených opatření je pomoci zaměstnancům a jejich rodinám a zabránit destabilizaci podmínek ve strukturálně postiženém regionu.
Vláda bude intenzivně podporovat vznik nových pracovních míst v Moravskoslezském kraji například výstavbou průmyslové zóny Nad Barborou v blízkosti Karviné. Část propuštěných horníků by měla být zaměstnána ve státním podniku DIAMO v rámci ekologické a hospodářské revitalizace kraje. Nová pracovní místa mají vzniknout rozvojem výrobní činnosti společnosti Hyundai Mobis.
Dalším krokem vlády ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s útlumem těžby uhlí je příprava nařízení vlády o zvláštním příspěvku pro propouštěné horníky. Vládní kabinet připravuje i zvláštní příspěvek horníkům OKD se zdravotním postižením, který by byl vyplácen již v průběhu případného insolvenčního řízení.
Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní komunikuje se zástupci Evropské unie o využití prostředků z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci, který je zaměřen přímo na hromadné propouštění. Resort ministryně Michaely Marksové rovněž zpracoval podrobnou analýzu trhu práce v Moravskoslezském kraji. Analýza mapuje možnosti pracovního uplatnění propouštěných horníků v daném regionu.
V rámci opatření poskytne Úřad práce v Ostravě finanční prostředky na zabezpečení rekvalifikací a tvorbu nových pracovních míst. Úřad práce rovněž vytvoří mobilní pracoviště, které bude pomáhat horníkům přímo na pracovištích zaměstnavatele a je v kraji připraven vyplácet příspěvek na regionální mobilitu, tedy příspěvek v případě získání zaměstnání mimo region svého bydliště.
Vláda v této oblasti již schválila na svém jednání 9. listopadu 2015 návrh novely zákona o důchodovém pojištění a zákona o provádění sociálního zabezpečení, kterým se rozšiřuje počet horníků, kteří budou moci odejít dříve do důchodu. Hranici vláda snížila o pět let a návrh novely je nyní na půdě Poslanecké sněmovně PČR.
Dne 24. března 2016 by měli zástupci vlády navštívit Moravskoslezský kraj, kde budou řešit danou problematiku přímo v místě se zástupci kraje, místních samospráv a s představiteli odborů.