Smlouva s kraji zajistí stabilní dopravní obslužnost v regionech
Vláda schválila podpis smlouvy o spolufinancování regionální železniční dopravy po roce 2019. Smlouva vychází z takzvaného švýcarského modelu, tedy společného financování železniční dopravy státem a kraji. Kraje tak budou mít nadále možnost získat na dopravní obslužnost ve svém regionu třetinovou dotaci i po roce 2019.
„Vláda dohodou s kraji o financování regionální železniční dopravy potvrdila, že usiluje o dlouhodobou stabilitu dopravní obslužnosti měst, obcí a regionů,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka. Krajům stát přispěje částkou o výchozí hodnotě 2 859 260 405 Kč, která bude průběžně valorizovaná na základě inflace.
Vláda tento plán financování schválila letos v březnu, následně probíhalo připomínkové řízení ke konečné podobě smlouvy. Tu Rada Asociace krajů schválila na konci června a dnes ji podepsal ministr dopravy Dan Ťok a předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Více informací ke smlouvě o spolufinancování regionální železniční dopravy ZDE
Vláda usiluje o včasné řešení budoucnosti digitálního vysílání
Kvůli nevyhnutelnému přeshraničnímu rušení a rozvoji datových mobilních sítí na kmitočtech, které dnes využívají digitální televize, bude nutné přejít na nový standard digitálního vysílání. V zájmu zachování jediné bezplatné platformy pro šíření digitálního televizního signálu vláda přijala Strategii rozvoje zemského digitálního vysílání, která by měla české občany provést přechodem na nový standard digitálního vysílání - DVB-T2.
Vláda v souladu s předběžnými dohodami na evropské úrovni počítá s uvolněním pásma 700 Mhz pro datové sítě a vypnutí stávajících sítí DVB-T k 1. únoru 2021. Výstavba sítí DVB-T2 by měla být zahájena již v druhé polovině letošního roku. Strategie zohledňuje i náklady státu a provozovatelů na přechod k novému standardu, které odhaduje kolem jedné miliardy korun. Více informací ke strategii rozvoje TV vysílání ZDE.
Vláda realokuje dvě miliardy korun do Operačního programu
Životní prostředí Vláda usiluje o co nejefektivnější čerpání Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) v programovém období 2014-2020, proto dnes projednala přesun finančních prostředků mezi operačními programy. Dvě miliardy z evropských dotací původně alokovaných na dopravní stavby se přesunou na zlepšení životního prostředí. Rovným dílem se rozdělí na opatření ke snížení emisí z velkých zdrojů, jakými jsou továrny či teplárny, a do zlepšení kvality vod v ČR. Vláda dnes odsouhlasila přesun 2 mld. korun z Operačního programu Doprava do Operačního programu Životní prostředí. Přesun prostředků je preventivním opatřením Ministerstva pro místní rozvoj, které zajistí, že ČR prostředky vyčerpá a nepřijde o ně. Právě v OPŽP je zřejmý potenciál pro jejich využití. Více informací o přesunu prostředků ZDE.